AcasăEditorialUn punct si o tona de respect

Un punct si o tona de respect

Alb-rosii nu aveau foarte multe argumente fobalistice inaintea meciului de ieri, dar atitudinea si vointa au compensat minusurile. Echipa noastra s-a autodepasit, iar gazdele au avut nevoie de ajutorul lui Kovacs pentru a obtine un punct.

Imi era frica de meciul de ieri, simteam ca nu o sa pierdem, dar gaseam foarte putine argumente logice pentru a explica ceea ce simt. In emisiunea Sinteza Zilei, cu o zi inainte de meci, spuneam ca avem un antrenor mult mai bun si cu siguranta suntem peste ei la nivelul atitudinii. Ambele supozitii mi s-au confirmat, punctul obinut in meciul cu rivalii demonstrand ca un derby se joaca si cu inima.

Cainii au lupat superb ieri, au compensat prin determinare lipsurile tehnice, au sapat transee dar au si muscat de cate ori au avut ocazia. Era clar de la inceput ca nu suntem noi vioara intai, ca nu vom impune ritmul de joc, dar am stiut sa fim periculosi, sa ii facem pe cei de la fcsb sa fie mul mai precauti si sa aiba nevoie de oribirea lui Kovacs pentru a smulge un punct.

Dinamo este extrem de vulnerabila pe benzi, Corbu- Neciutescu si Ciobotariu – Moldoveanu au fost solutiile alese de Uhrin pentru acest meci, dar cehul are foarte putine variante la dispozitie pentru aceste pozitii. Spre bucuria mea, atat Neicutescu cat si Moldoveanu s-au pus perfect in slujba echipei, ambii facand o risipa uriasa de efort ajutand mereu colegii din defensiva. Dinamo a reusit astfel prin munca si determinare sa contracareze zonele in care adversarii ne erau superiori valoric.

Piscitelli, Pujlic si mai ales Nistor, au fost punctele noastre forte in meciul de aseara, ialianul a vazut si a aparat perfect, Ante a tinut bine centrul defensivei iar „Super Dan” ne arata ca este probabil cel mai bun mijlocas central din Liga1.

Evolutia post cu post:

Piscitelli – In mod clar italianul este un portar pe mainile si vederea caruia te poti baza – Nota 8.5

Ciobotariu – Felicitari pentru gol, dar este puct vulnerabil in defensiva – Nota 5.5

Puljic – Nu a uitat fobalul iar evolutiile lui cresc pe masura ce isi recapata ritmul de joc – Nota 7

Popescu – Jocul lui Mihai este foarte greu de catalogat, aleterneaza interventiile bune cu ezitari mari pe toata durata meciului – Nota 5.5

Corbu – Un meci bun, cu o ezitare care ne putea costa in startul reprizei secunde – Nota 6

Filip – Ingalbenit aiurea de Kovacs in startul meciului, chiar la primul fault, Ioan Filip a jucat inteligent si eficient – Nota 6

Mrzljak – Baiatul asta imi aduce aminte de Vranikovic, un alt ex-iugoslav ce a jucat la Dinamo, genul de jucator ce rupea norma la echipe din provincie, dar pare ca uita fotbalul cand evolueaza la Dinamo – Nota 4.5

Nistor – Bun, foarte bun – Nota 9

Neicutescu – Copil crescut de la varsta gradinitei de Dinamo, Mihai a dat dovada de multa inima ieri – Nota 6

Moldoveanu – Ca si Neicutescu, Robert s-a pus ieri in sluja echipei – Nota 5.5

Montini – Sters ieri, dar nu a dezamagit – Nota 5.5

Rauta – Se remarca greu la centrul terenului – Nota 5

Popa – Intrat tarziu este greu de notat.

Brito – MINUNEEE – EXISTAAA!!!!

Uhrin – Bravo domnule, BRAVO!

Baietii nostri au obtinut ieri un punct, dar si o tona de respect pentru modul in care au luptat.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare