Ultimele detalii inainte de sedinta LPF! Cine are ultimul cuvant de spus

Stiri Dinamo

Scris de:

Astazi va avea loc adunarea generala a LPF, in care se va dezbate modul in care va fi incheiat finalul de campionat.

Directorul general al lui Dinamo, Bogdan Balanescu, spune ca Dinamo este singurul club care a respectat protocolul medical stabilit inainte de reluarea competitiei, protocol aplicat aleator, nerespectat de nimeni. Dinamo a fost pedepsita nemeritata si a fost un cobai, spune Balanescu:

„Duminica de la 21:30 jucam cu Voluntari, e un handicap foarte mare, asa a fost de la bun inceput. Am fost primul club depistat cu un caz pozitiv si lumea nu a fost pregatita. Am fost un cobai, noi am respectat intocmai indicatiile DSP Ilfov. Magazionerul nu a fost in contact cu jucatorii, am stat 7 zile in izolare, cred ca acest protocol nu a fost aplicat unitar in Liga I. „a declarat Balanescu la Prosport Live.

Balanescu spune ca sunt in continuare 3 jucatori infectati in cadrul lotului si pregatirea fizica a avut de suferit dupa pauza de 14 zile, in care jucatorii nu s-au putut antrena: „Nu pot sa va dau numele celor infectati, sunt 3 jucatori importanti pentru echipa noastra care lipsesc momentan, sper sa se alature cat mai repede echipei. Nivelul fizic nu poate fi ridicat, aseara a fost un antrenament de adaptare la efort, mai multe detalii in ceea ce priveste forma fizica, o sa vedem astazi sau maine, trebuie si ca jucatorii sa se adapteze.”

Acesta a mai spus ca trebuie aduse modificari in protocolul medical, care a fost aplicat prost: „Vom vedea ce modificari vor fi aduse protocolului medical, trebuie anumite modificari. Daca echipa este testata astazi si rezultatele vin poimaine, nu se specifica oprirea antrenamentelor. Am vazut multi sfatuitori, finantatori, sa nu mai vorbeasca de Dinamo, neglijente, au avut si ei in curte cazuri de COVID, va aduceti aminte ca Botosani nu a avut medic, nu neglijente din partea clubului, ca au fost infectati sau nu.

Nu pot sa imi dau seama, au fost depistate multe persoane, cum a fost cazul CFR, apoi au facut teste la 5 zile distanta si au iesit negativ. La noi, doamna doctor, cu care am facut retestare, a spus ca nu ar fi urma de virus la anumiti jucatori din curtea clubului. Dansii pot da vina pe aparat, sunt nepregatiti, toata lumea, nu numai in Romania sau la o anumita clinica. Nu avem explicatii.  Magazionerul nostru a asteptat 5 ore la stadion sa il ia la spital, nu am putut lua legatura cu niciun doctor din spital, la 14 zile distanta a fost efectuata retestarea. ”

Protocolul medical nu a fost aplicat unitar, e de domeniul SF, nu e normal ca Dinamo sa fie cobaiul acestui protocol medical. Meciul cu Sepsi l-am jucat dupa 3 zile de antrenament, suntem fortati de LPF si detinatorii drepturilor TV, se va gasi sper o solutie ca Dinamo sa nu aiba de suferit, in caz contrar, vom avea multe de spus.”

Referitor la sedinta de astazi, Balanescu a spus ca in final decizia finala va fi luata de FRF, LPF doar va inainta anumite propuneri astazi, in urma consultarii cu reprezentantii cluburilor din Liga I: ”

Lucrurile sunt destul de complicate, FRF va lua decizia la propunerea LPF, LPF va inaintea propunerea in urma adunarii generale. Ne vom consulta si vom incerca sa luam cele mai bune decizii, astfel incat anumite cluburi sa nu fie dezavantajate.

Cand s-a pus problema intreruperii play-outului, noi am spus ca trebuie sa jucam pe teren, pana cand am avut probleme cu COVID. Ati vazut in Turcia, ca un caz elocvent pentru noi, sa vedem ca se pot face lucruri bune, este o solutie sa nu mai retrogradeze nimeni, sa marim numarul de echipe, in conditiile in care se lupta echipe cu traditie din liga secunda, vor aduce un plus de traditie. In momentul de fata, nu ar trebui sa punem banii pe primul plan, ci sanatatea jucatorilor si sa ne gandim ca oricarui om i se poate intampla sa fie infectat cu COVID.

Prunea poate sa isi dea cu parerea, clubul Dinamo a testat cel mai mult, jucatori, personal administrativ, oamenii de la Saftica au efectuat teste odata cu echipa. ” a declarat Bogdan Balanescu la Prosport.

Ziua in care se decide totul! La ce ne putem astepta

loading...

Lasă un răspuns