Ziua in care se decide totul! La ce ne putem astepta

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

A venit si ziua cea mare, ziua sedintei de la LPF care va decide soarta echipei noastre in actualul sezon, dar si ceea ce se va intampla in urmatoarea stagiune.

Dinamo este echipa cea mai interesata de sedinta de astazi, deoarece formatia noastra a fost cea mai afectata de pandemia care a dat toate tarile peste cap. Dinamo a fost oprita de la joc in doua instante si formatia noastra are sanse foarte mici sa isi apere din punct de vedere sportiv, ramanerea in Liga I.

Este o situatie ciudata, in care trei entitati negociaza in culise, dar cu declaratii contradictorii in spatiul public, ma refer la LPF, FRF si detinatorii drepturilor TV. Dinamo este la mana acestor trei entitati care vor decide soarta echipei noastre.

Din informatiile noastre, nu s-a luat inca nicio decizie, deoarece sunt foarte multe variabile si trebuie sa existe o intelegere intre cele trei, nu se poate merge mai departe daca cineva nu este de acord. Sunt cateva variante reale si am sa le punctez pe scurt:

Sa se mearga fara nicio schimbare: Este o varianta de nedorit pentru Dinamo, deoarece am fi dezavantajati si din punctul meu de vedere, am fi condamnati, ai putea spera cel mult la un loc de baraj, dar analizand obiectiv, nu cred ca poti spera nici macar la asta. Ai avea de disputat 7 meciuri intr-un timp scurt, ar trebui sa castigi cel putin 3-4 meciuri, in conditiile in care nu te-ai antrenat timp de 14 zile, ai 4-5 jucatori importanti pe care nu te poti baza inca si sansele tale sunt minuscule. Dar nu cred ca este o varianta fezabila, deoarece chiar s-ar arunca la gunoi meritul sportiv, ar fi inexistent.

Justin Stefan a oferit o ultima declaratie care pe mine ma pune pe ganduri, a spus ca nu se pune problema schimbarii sistemului competitional, desi in urma cu o saptamana afirma: “cu Dinamo nu suntem absurzi, vom decide impreuna…”

Sistemul “points per game”: O varianta luata in considerare destul de serios, prin care s-ar putea ajunge la un consens, anume sa nu se schimbe sistemul competitional pentru stagiunea urmatoare, dar nici sa nu fim pedepsiti nemeritat. Prin acest sistem se iau in considerare punctele acumulate pe tot parcursul sezonului si ele se raporteaza la numarul de meciuri. Dinamo ar mai evolua inca cateva partide si s-ar trage linie la data stabilita pentru finalul de campionat. Atunci, chiar daca ar fi un numar mai mic de partide, s-ar aplica acest sistem, care a fost luat in considerare si in campionatele puternice. Teoretic, detinatorii drepturilor TV nu ar avea nimic de comentat, doar ca vor ramane cateva partide care nu se dispute, LPF si FRF ar putea spune ca se aplica meritul sportiv.

Clasament sezon regular: O varianta care a fost discutata in ultima vreme, cea in care sa se ia in considerare clasamentul din sezonul regular, nu cred ca are vreo sansa, pur si simplu s-au schimbat foarte multe lucruri de atunci si ar fi pedesite echipele care au evoluat bine in play-out.

Schimbarea sistemului competitional:Desi parea ca sunt sanse mari sa se intample asta, ultima declaratie oferita de Justin Stefan lasa de inteles ca nu s-ar ajunge la aceasta solutie in sedinta de astazi. Asta pentru ca ultimul cuvant de spus il au detinatorii drepturilor TV. FRF, prin presedintele Razvan Burleanu, insista sa se treaca la un campionat cu mai multe echipe.

Sistemul gandit ar fi de 16 echipe, tot in sistem play-off/play-out. In aceasta situatie, ultima clasata ar disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din liga secunda. Insa ar fi intrebarea, cine va merge la baraj? Se va aplica tot sistemul points per game sau se vor juca toate meciurile pana la final si Dinamo ar trebui sa nu termine pe ultimul loc.

Cam acestea sunt variantele, nu cred ca se va lua decizia de incheiere a play-outului, desi daca vor mai aparea cateva cazuri in perioada urmatoare, inevitabil se va lua si aceasta decizie, probabil se va decide ceva si in acest sens, ca varianta de forta majora.

Din informatiile noastre, nu s-a luat inca nicio decizie si probabil in aceast dimineata vor avea loc ultimele negocieri. Sedinta va incepe de la ora 12:00 si ulterior va avea loc si o conferinta de presa in care vor fi prezentate toate deciziile. Sper ca se va judeca totul corect, nu cerem mila nimanui, dorim insa sa fim tratati cu respect, sa se respecte meritul sportiv si sa tina cont de faptul ca protocoalele nu s-au respectat si au fost aplicate arbitrar.

La ora 09:00, vom discuta mai multe live la Radio Dinamo1948!

Schimbare de optiune?: “Sub nicio forma nu putem modifica sistemul”

Cum s-au simtit jucatorii la primul antrenament dupa 14 zile. Concluziile lui Multescu

loading...

Lasă un răspuns