Ultimele detalii despre Magaye si Akpala: „Lucrurile nu merg așa cum ne-am dori”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a făcut un meci mai bun ieri la Giurgiu, însă în continuare se remarcă problemele ofensive ale echipei noastre.

Magaye Gueye trebuia să fie concurentul din atac al lui Nemec, însă atacantul senegalez nu doar că a dezamăgit prin evoluțiile sale și prin faptul că a fost constant într-o formă fizică care ar trebui să facă de ras un jucător profesionist, dar acesta a fost depistat pozitiv cu cocaină. Jucătorul are contractul suspendat, dar în momentul în care se va lua o decizie finală, atunci și clubul va putea face ceva, după cum a declarat managerul sportiv al echipei, Mario Nicolae:

„Nu mai suntem aşa updatați, pentru că din punctul nostru de vedere, jucătorul este suspendat. Contractul lui este deocamdată suspendat, urmând ca în momentul în care vom avea o decizie finală să vedem şi noi ce măsuri vom lua împotriva lui, pentru că lucrurile nu vor rămâne aşa. Sa nu creadă cineva că doar s-a rupt contractul şi «Mulţumim, Magaye». Cu siguranţă Dinamo va cere ceva daune pentru imaginea creată în urma acestui scandal. Imaginea lui Dinamo a fost pătată peste tot în lume.

Este suspendat din momentul în care s-a dat prima decizie, din ce înţeleg a plecat de atunci în Franţa şi aşteaptă şi el împreună cu avocaţii lui. În ceea ce priveşte legătura între Dinamo şi Magaye, lucrurile sunt clare. Jucătorul este suspendat până când vom avea decizia organelor competente, urmând ca mai apoi clubul Dinamo să ia o decizie ce va face”, a spus Mario Nicolae, potrivit Realitatea Sportivă.

Tinand cont de problemele din atac, Dinamo avand cea mai slaba ofensiva din 2021, a fost adus Joseph Akpala, un atacant cu un C.V. foarte interesant, dar trecut bine de prima tinerete si care nu a mai evoluat de mai bine de un an de zile. A surprins titularizarea lui in meciul cu Academica Clinceni, desi jucatorul avea cu mult peste greutatea optima, din informatiile noastre ar fi vorba de cel putin 5 kilograme. A fost trimis in teren de Multescu, desi initial debutul trebuia sa vina mult mai tarziu, dar din lipsa de solutii, a fost trimis in teren.

Din pacate, nu se stie cand il vom mai vedea in teren, asta pentru ca jucatorul nu a mai fost pe foaia de joc de la acel meci si acum Mario Nicolae spune ca jucatorul s-a accidentat. Pe de altă parte, din informațiile RD1948, jucătorul nu se antrenează de câteva zile

„S-a accidentat în această dimineață, la antrenament, în urma unui joc școală. Urmează să facă un RMN să vedem despre ce este vorba. Din păcate, sunt momente dificile pentru Dinamo în fiecare zi și lucrurile nu merg așa cum ne-am dori.

Nu știu ce să vă spun acum, pare ceva mai complicat, având în vedere că nu este vorba despre ceva muscular. Accidentările sunt imprevizibile în sport și în viață. Este un jucător care își dorește foarte mult să ajute Dinamo, de asta a și acceptat să vină în momentele astea. Un mare profesionist și un băiat de mare calitate”, a spus Mario Nicolae pentru Prosport

loading...

Lasă un răspuns