Tot mai aproape! Calculele calificarii si galerie foto de la meci!

CS DinamoEditorial

Scris de:

Victorie uriasa obtinuta de Dinamo ieri seara in fata unei sali pline, un succes care ne aduce cu un pas mai aproape de ceea ce parea mai degraba un vis: Calificarea in faza urmatoare! 

Daca in sezonul trecut, Dinamo a fost o dezamagire in aceasta competitie, anul acesta Dinamo este cu adevarat o echipa care impresioneaza. Inainte de startul competitiei, spuneam ca daca vrem sa avem vreo sansa de a merge mai departe, trebuie sa indeplinim cateva conditii. Prima era sa obtinem punctaj maxim din partidele de pe teren propriu, a doua sa reusim sa obtinem macar o victorie sau doua din deplasare si sala Dianmo sa fie plina,  pentru a putea indeplini prima conditie. 

Jos palaria in fata baietilor, au reusit sa invinga toate echipele puternice din grupa in sala Dinamo, lucru care nu ar fi fost posibil fara publicul fantastic, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva intr-o sala de sport din Romania, realmente insuportabila presiunea pusa pe adversari. Acum insa dupa 7 meciuri disputate, Dinamo poate privi extrem de increzatoare urmatoarele meciuri. 

Echipa noastra este in pole-position pentru a termina grupa pe unul din primele doua locuri. Mai avem trei meciuri de disputat, unul in sala Dinamo, cu Rihiimanen Cocks, debutanta in competitie si singura echipa pe care am invins-o in deplasare, dar si doua meciuri in afara Bucurestiului, cu Elverum si Wacker Thun. 

Dinamo este pe primul loc in acest moment, cu 10 puncte, Ademar are 9 puncte cu acelasi numar de meciuri disputate. Maine se va disputa un alt meci important din grupa,Wisla Plock va primi vizita celor de la Elverum, in mod normal, polonezii vor castiga meciul. Astfel, cel mai probabil dupa runda a 7-a, Dinamo va fi la egalitate de puncte cu Wisla (10 puncte), Ademar pe 3 cu 9 puncte si Elverum, cu 8 puncte.Wacker si Cocks sunt iesite din calcule. 

Trebuie tinut cont ca in ultimele 3 etape, contracandidatele la calificare vor juca intre ele: (Wisla-Ademar (9), Ademar-Elverum (10)). Astfel, Dinamo mai are nevoie de 2 victorii in ultimele 3 meciuri, pentru a fi sigura de prezenta in faza urmatoare*. In cazul unei victorii in Norvegia, duminica viitoare, am avea apoi sansa sa sarbatorim calificarea mai departe cu Cocks. Dar si in cazul unei infrangerii, nu este nimic pierdut, intalnim in ultimele doua runde, pe Cocks (a) si Thun (d). De precizat, ca fanii dinamovisti deja au organizat deplasarea in Elvetia, astfel ca jucatorii nostri vor beneficia si de aportul fanilor, intr-un meci ce poate fi decisiv pentru calificare. Un aspect important, atat cu Wisla, cat si cu Ademar, in caz de egalitate de puncte, avem castig de cauza! 

Evolutia echipei este cea care imi ofera cele mai multe sperante, am dominat de la inceput, pana la final, o echipa spaniola solida, dar care nu a gasit antidot la linia noastra de 9 metri, Bannour a fost ieri absolut demential, 11 goluri din 13 aruncari, Komogorov a terminat si el cu 7 reusite. Bannour este in acest moment golgheterul competitiei, ce transfer a reusit Daniel Georgescu in vara! Duminica revenim si in Liga Nationala, avem meci la Turda!Traim momente magice alaturi de echipa de handbal, DOAR DINAMO BUCURESTI! 

*Echipele care termina pe primele doua locuri in grupa D, vor disputa o dubla de calificare cu echipele de pe primele doua locuri din grupa C, Sillkeborg si Sporting ocupa primele doua locuri, abia apoi daca treci de acea dubla, ajungi in optimi, cu sansa chiar de a fi intr-o grupa principala in sezonul urmator! 

„Greu, s-a si vazut ca a fost un meci foarte greu, dar ne-am pregatit foarte bine. Dupa infrangerea de la Plock am strans randurile, stiam ca meciul asta cu victorie ne poate tine in cursa pentru ocuparea unui loc din cele doua locuri care iti ofera dreptul de a merge mai departe. Cred ca am gestionat destul de bine jocul, am avut un atac foarte bun, in special la linia de 9 metri, unde am inscris goluri senzationale de la distanta si am reusit in aparare sa anihilam pivotul, care la Leon a facut un joc foarte bun si linia de 9 metri.

Nu vrem sa ne relaxam, in primul rand inainte de meci am vorbit cu baietii ca avem nevoie de cele doua puncte, diferenta de goluri mai putin conta. Cand am vazut ca jocul si scorul ne ajuta, usor-usor le-am transmis baietilor ca o victorie la 4 goluri, in eventualitatea egalitatii de puncte cu Leon, am fi peste ei”, a spus Constantin Stefan

GALERIE FOTO: CONSTANTIN PISTOL

loading...

Lasă un răspuns