Tha’er Bawab: Așteptări mari, realizări inexistente

Editorial

În perioada de transferuri din iarnă, Dinamo avea mare nevoie de un vârf de atac să rezolve problemele din acel compartiment născute odată cu plecarea lui Gnohere.

S-au purtat multe discuții, Ioan Andone spunea chiar la un moment dat faptul că Dinamo nici nu are nevoie de vârf, deoarece îl poate reprofila pe Dorin Rotariu acolo. Dar pe 31 ianuarie era anunțat transferul lui Tha’er Bawab. De fapt, semnarea lui Bawab, deoarece și el venise precum ceilalți jucători, liber de contract.

Atunci aveam niște semne de întrebare, am privit cu circumspecție acest transfer. Ce Bawab venise la Dinamo? Vârful iordanian spectaculos, cu execuții de geniu din anii petrecuți la Gaz Metan sau CSU Craiova? Acel vârf care ne marcase unul din cele mai frumoase goluri ale deceniului? Ori vârful care nu se adaptase la Fcsb și care ajunsese prin Qatar? Din păcate, jucătorul venit la Dinamo nu a avut nicio legătură cu marcatorul din era Gaz Metan.

În primul rând, deși campionatul se relua extrem de rapid, în dulcele stil clasic, noi am adus un jucător nepregătit fizic, fără ritm de joc, care necesita timp pentru a putea fi pus pe picioare. Timpul nu era de partea noastră și s-a văzut, pentru că două înfrângeri consecutive au însemnat aproape play-out pentru noi. Noroc cu venirea lui Cosmin Contra și redresarea corabiei. În meciurile din sezonul regular, a fost titular în meciul de la Târgu Jiu câștigat de Dinamo cu 2-0. În total, 109 minute în 5 meciuri.

În play-off, a fost utilizat la fel de puțin și a fost titular într-o singură partidă, de fapt singura înfrângere a lui Dinamo în play-off, meciul pierdut cu Fcsb, 2-1. A evoluat în spatele vârfului Nemec, dar a lăsat impresia că este cu două viteze în minus. În rest, a intrat sporadic, câte 5-10 minute, a scos un penalty la Cfr și cam atât.

Andone spunea sub formă de glumă în iarnă în momentul în care a fost prezentat Bawab, că fără 15 goluri marcate nu are ce să mai caute și din sezonul următor. Acum cu puțin peste 200 de minute adunate în tricoul lui Dinamo, fără niciun gol marcat, oare ar trebiu să se mai pună problema că el să continue la Dinamo? Astept  mesajul clasic “OFICIAL, Iti multumim Tha’er Bawab”