Teama ca il vom pierde pe Palic la vara

Editorial

Scris de:

Subiectul Antun Palic este extrem de important, asta si pentru ca mijlocasul croat are un rol decisiv in echipa noastra. Putem observa in general ca atunci cand el nu functioneaza, Dinamo are mari probleme. 

De cand a venit la Dinamo, cifrele vorbesc pentru el. Adus de Rednic pentru a-l readuce in fotbalul important, dupa ce in prealabil se perindase pe la echipe modeste din Europa si Asia, Palic a demonstrat cu varf si indesat ca este un numar 10 de foarte buna calitate si echipa se poate construi in jurul sau, mai ales ca varsta si felul sau de a fi recomanda acest lucru. In 57 de meciuri la Dinamo, a reusit 8 goluri si 20 de assisturi.

Doar ca si el este in aceeasi situatie in care s-au aflat Mevlja, Gnohere si altii adusi in sezonul trecut, contract realizat pe doua sezoane. A ramas ultimul jucator adus de Rednic in perioada de transferuri din vara lui 2015, una considerata foarte buna, deoarece au ajuns la Dinamo atunci jucatori de certa valoare. Insa faptul ca au avut contracte pe durata mica, a facut ca rand pe rand acesti jucatori sa plece, desigur, in cazul altora au fost si alte cauze.

Primesc multe mesaje pe pagina de facebook a Radio Dinamo1948 si suntem intrebati daca Palic va semna cu Dinamo. Daca ar fi sa ma iau dupa declaratii, in acest moment e la RIN sa semneze contractul. Chiar intr-o discutie purtat de RD1948 cu Palic, acesta spunea ca este multumit de oferta. Declaratia pe care Andone a oferit-o ieri la conferinta de presa, aproape cuvant cu cuvant am auzit-o si cu alta ocazie.

Ce a declarat ieri: Sunt discutii cu el, cred ca va ramane la noi, el isi doreste, pe el il vezi ca e mai ambitios chiar daca e in ultimele 6 luni, se pregateste mai bine, nu ai cum sa nu il folosesti titular. Si daca nu va ramane, va juca. Nu ai ce sa-i reprosezi, am discutat cu el, ii place proiectul, nu ar vrea sa schimb, dar daca primeste o oferta de 5 ori mai mare.  Dar de principiu, e de acord cu prelungirea. Nu am nicio problema cu Palic, chiar nu ce sa-i reprosez. Eu cred ca va prelungi, nu stiu ce oferta va veni, dar asa cred.

Ce declara pe 3 decembrie:  “Palic a avut o discuţie cu cei din conducere acum 2-3 săptămâni şi am înţeles că a acceptat salariul propus. Şi-a manifestat dorinţa de a rămâne la Dinamo, să continue parcursul ăsta, pentru că vrea şi cupele europene. Se pregateste foarte bine si sunt multumit de randamentul lui, un jucator foarte imprtant pentru Dinamo.

Si cu mai mult timp inainte intr-o declaratie oferita in exclusivitate pentru RD1948, spunea acelasi lucru. Insa daca el este multumit de oferta, doreste sa ramana la Dinamo, de ce nu semneaza prelungirea? E o intrebare simpla, la care nu am alt raspuns decat ca sunt si alte oferte pentru el. Este deja in ultimele 6 luni de contract si poate fi contactat, nu cum se intampla in Romania cand gibonii nu respecta legea si discuta cu jucatorii indiferent ca sunt sau nu sub contract. Chiar cred ca este un jucator cautat, poate nu de echipe din Primera Division, dar din zona noastra, poate Turcia sau Rusia cu siguranta si trebuie sa fim sinceri, salariul pe care il poate primi acolo nu se compara cu ce ii ofera Dinamo, mai ales ca poate primi o suma considerabila la semnatura. In final, va implini 29 de ani si cred ca partea financiara va cantari serios.

Incep sa am mari dubii ca Palic va semna prelungirea contractului, singurul aspect pozitiv ar fi ca el se pregateste foarte bine si il putem considera o solutie pentru partea a doua a sezonului, dar pierderea lui nu e de neglijat, un jucator cum rar gasesti, mai ales in Romania, de aceea si Dinamo isi indreapta atentia catre jucatori de 36 de ani, cam asta a mai ramas din numarul 10 in Liga I. As vrea sa fiu contrazis si zilele acestea Palic sa semneze prelungirea, dar am mari rezerve in acest moment.

Ioan Andone despre situatia lui Palic

loading...

Lasă un răspuns