AcasăEditorialSteaua-Dinamo: Totul pentru calificare

Steaua-Dinamo: Totul pentru calificare

Spuneam ieri intr-un alt articol, faptul ca Dinamo are in aceasta seara poate cel mai important meci al primaverii. Un rezultat pozitiv ar insemna practic ca sezonul acesta ar fi cu adevarat reusit, la orizont s-ar vedea primul trofeu dupa foarte multa vreme si sa elimini pe parcurs marea rivala, chiar este o realizare. Presiunea este de ambele parti, au si ei problemele lor, se nasc multe discutii, astfel ca este momentul oportun sa profitam si sa obtinem calificareaMircea Rednic inca inainte de meciul cu ASA avea in gand acest meci. Este si el constient, ca si noi de altfel, ca Dinamo are nevoie de un rezultat pozitiv. Munca depusa in acest sezon, trebuie rasplatita cu un trofeu. Nu spun ca s-ar sterge cu buretele tot ce s-a facut, insa ar da un impuls suporterilor, ar readuce pe Dinamo in prim plan, de data asta prin prisma performantelor, nu a problemelor economice.

Antrenorul lui Dinamo a oferit cateva declaratii interesante la conferinta de presa, inainte de acest meci. Spre exemplu aceasta poate indica cum va alcatui acesta echipa: „Ţinând cont că trebuie să inscriem şi ne propunem să câştigăm acest meci vom fi mai ofensivi decât am fost in ultimele meciuri şi sper să o facem pe tot parcursul meciului şi in prelungiri, dacă vor fi”. Bicfalvi nu poate fi folosit in aceasta seara, ar fi singura absenta notabila din echipa noastra, dar din fericire sunt solutii.

Este greu de anticipat cum va juca Rednic in acest meci, sa nu uitam ca la ultimul derby a inceput fara varf, nu se astepta nimeni la acest lucru. Daca te uiti pe site-uri de sport, vezi formule probabile diferite, asadar voi incerca sa fac si eu o varianta de echipa. Dinamo intr-adevar trebuie sa marcheze, astfel ca de data asta vom juca cu un varf, care cel mai probabil va fi Gnohere, bizonul pare ca si-a reintrat in forma si am speranta ca va inscrie si in aceasta seara. In aparare, il vom vedea pe Cerniauskas, in flancuri pe Hanca si Filip. Sper ca Rednic sa revina la formula clasica cu Mevjla si Puljic in centrul defensivei. Miha este un jucator excelent, sigur, detenta buna, dar locul lui chiar nu este la mijloc. Acum ramane de vazut daca Mircea va merge pe varianta cu Palic-Anton, urmand ca in fata sa ii avem pe Lazar-Romario-Rotariu. Totusi, Palic da cel mai bun randament atunci cand joaca mai avansat, astfel ca m-as astepta mai degraba la un sistem cu Anton-Nedelcearu, urmand ca Lazar sa iasa din schema, sa intre pe parcurs, urmand sa avem Romario-Palic-Rotariu. Desigur, este doar o varianta probabila, nu stiu exact cum va juca Rednic, mai ales ca are tendinta de a surprinde in meciurile importante.

13020226_1722117394744182_1032078093_n

Adversarii pe de alta parte, au probleme nu neaparat de efectiv, cat psihice. Pierderea practic a campionatului, a insemnat o mare lovitura pentru ei, deja in presa au aparut multe atacuri si articole prin care incearca sa afle cauzele caderii echipei care anunta triumfator ca va domina categoric acest play-off. Aici totusi trebuie sa avem grija, un animal ranit poate fi periculos, pot gasi prilejul oportun sa se razbune pe urmatorul adversar, de aceea trebuie sa avem mare grija.

Se pare ca nu se anunta o prezenta prea generoasa la acest meci. Dinamovistii s-au mobilizat exemplar, mai sunt doar cateva sute de bilete disponibile, de cealalta parte doar 12 000 de tichete au fost vandute, cel mai probabil nici nu va fi deschis al doilea inel, mai ales ca nici vremea nu este prietenoasa. Din fericire, metroul va circula cu 2 ore peste program, o veste excelenta pentru bucuresteni.

Imi doresc enorm aceasta calificare, este cu mult mai important decat pozitia pe care vom termina in play-off. Sper ca jucatorii sa arate ca Dinamo este o echipa puternica, capabila sa gestioneze bine astfel de situatii si sa obtinem o victorie atat de importanta pentru viitorul clubului.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare