Sperante pentru viitor

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

La 19 ani de la moartea “Unicului Capitan”, echipa noastra a intalnit rivala FCSB, intr-un meci ce avea sa se termine la egalitate, scor 1-1, dupa ce Denis Ciobotariu a deschis scorul in min. 9, iar pentru rivali, golul a fost inscris de Florinel Coman in minutul 28.

PCH-ul a fost la inaltime aseara exact cum ne asteptam, iar peste 9.000 de fani s-au aflat in “Peluza Catalin Hildan” care l-au comemorat din nou cu o coregrafie superba.
Dinamo a inceput cu urmatorul 11:
Piscitelli – Ciobi, Puljic, Popescu, Corbu – Filip, Mrzljak, Nistor (capitanul echipei) – Neicutescu, Montini, Moldoveanu. Au mai intrat pe parcurs: Rauta, Popa si Brito.

Sperante de play-off mai sunt, dar pentru noi urmeaza un program infernal, iar dupa pauza competitionala obligatoriu trebuie sa scoatem maximum sau cel putin 4 puncte din meciurile de acasa cu Gazul si Viitorul, daca cei de la Medias sunt in regres, mereu cei de la Viitorul ne-au facut o viata grea si mai ales jucatorii nostri trebuie sa aiba si ambitia de-asi lua revansa fata de dezastrul de la Ovidiu de la inceputul campionatului.

Primul lucru bun la echipa e alegerea lui Dusan Uhrin ca si antrenor principal, imbunatatirea jocului echipei noastre avanseaza de la etapa la etapa, insa sunt si multe de corectat. Personal, cred ca Dusan va trebui sa se bucure de continuitate la echipa noastra chiar daca se va schimba actionariatul clubului. Disciplina tactica e principalul atuu al echipei noastre acum cu venirea cehului, iar daca in timp acest lucru se va perfectiona, jocul nostru va fi exact cum asteptam noi toti fanii.

In continuare veti citi o parere strict personala pe care mi-am format-o de-a lungul meciurilor din acest campionat vizionate, plus anumite cunostinte despre alti jucatori cand au evoluat la alte cluburi.
Piscitelli – excelent portar care si o varsta prolifica pentru a evolua si tind sa cred ca va deveni cel mai bun portar din Liga 1. Interventii exceptionale, nu stiu daca i se poate reprosa vreun gol in toate partidele in care a aparat si are si 2 penalty-uri parate, sincer mie mi-a adus aminte italianul aseara la parada sa de la lovitura libera de pe finalul partidei al lui Coman de paradele lui Penedo de la fazele fixe. Un alt punct forte pentru Piscitelli e acela ca e sigur pe centrari si iese si foarte bine pe ele, singurul punct minus al lui e jocul de picior, dar eu cred ca se poate imbunatati.

Ciobi – e intr-o continuare crestere si ce ma surprinde la el este faptul ca dribleaza foarte bine si mai ales pe spatii inchise si cauta mereu sa surprinda adversarul mai ales cand se afla in atac si la centrari nu sta rau, insa e loc de mai bine, dar capitolul la care sta el cel mai rau e viteza, daca acest lucru se va imbunatati va deveni un fundas de banda foarte bun.
Puljic – e clar va deveni stalpul apararii echipei noastre si un punct fix in primul 11, se vede inca ca nu e la capacitate maxima, insa si asa este cu adevarat un jucator de fotbal si tinerii nostri fundasi au ce invata de la el de la joc pana la atitudine.
Popescu – alterneaza intre bine si rau, mie personal mi se pare un fundas nesigur si de cele mai multe ori are interventii care ne costa cel mult un penalty, astept sa vad un cuplu Klima-Puljic, care cred eu ca ne va da mai multa siguranta.
Corbu – sincer e surpriza placuta, nu sunt un fan al lui, dar baiatul asta e dispus la efort si aseara a alergat foarte mult si l-a inchis pe Man perfect si in plus in a doua repriza a avut un jucator proaspat pe partea sa pe Adi Popa care este recunoscut pentru viteza sa, dar care nici el nu mai ce a fost. La centrari sta foarte prost, insa se poate imbunatati, eu cred ca e de urmarit Corbu chiar daca e contestat de multa lume, poate creste mult si ne poate ajuta la nevoie.

Mrzljak – e o umbra a jucatorului de la Astra, noi cand jucam impotriva lor, el efectiv facea legea la mijlocul terenului, insa la noi sa fiu sincer el sau Rauta nu vad nicio diferenta, croatul nu incearca nimic la constructie, toate pasele lui sunt de maxim 10 metri, joaca in spate la siguranta mereu, pare ca nu s-a adaptat la noi, insa dupa aceste 2 saptamani poate vom vedea o schimbare la el.
Filip – ezita mult in meciurile cu echipele mai slabe, insa in meciurile importante a jucat foarte bine, aseara a recuperat foarte mult, a dublat pe ambele benzi si in plus mi-a placut ca a cautat mereu sa atace si chiar a avut multe iesiri din aparare cu mingea la picior pana chiar 25-30 metri pana la careul advers. E un jucator ce merita sa ramana la noi.
Nistor – jos palaria, capitane! E motorul nostru si cred ca e in cea mai buna forma din cariera sa. Inteligent, mereu cauta ultima pasa, excelent la fazele fixe, dispus la efort si mereu cu gura pe coechipieri, un capitan adevarat si chiar e cel ce merita sa poarte banderola de capitan cu chipul lui Catalin.

Moldoveanu cred ca nu e sanatos daca in fiecare meci pe care il joaca nu incearca sa faca foarfeca sau semi-foarfeca.
Montini – e varf de careu daca il scoti din zona de confort nu te poate ajuta cu mult, inca asteptam cu toti cred sa fie cel de anul trecut, dar e un jucator ce e important pentru angrenajul echipei.
Fabbrini – ar fi fost extraordinar aseara si cred ca cu el am fi avut sanse mari sa castigam meciul, e clar noi nu trebuie sa jucam cu 2 mijlocasi defensivi si mai degraba sa avem 2 ofensivi in primul 11 mereu daca vom folosi acest 4-3-3 tot sezonul. Atat e de spus despre italian, e fotbalist si il astept/asteptam sa revina cat mai repede pe teren.

Sunt unii jucatori care din pacate nu au ce cauta la Dinamo si sper ca ei sa plece si sa isi gaseasca cat mai repede un alt angajament si mai sper ca vom rezolva problemele pe benzi cat mai repede prin aducerea unor fundasi laterali pe ambele parti.
Repet, e doar o parere personala, jocul echipei noastre este in crestere, dar mai este mult de munca pentru ca Dinamo sa fie sus acolo unde e locul!
Hai Dinamo!

loading...

Lasă un răspuns