AcasăCS DinamoSPECTACOL IN SALA DINAMO! Supercampionii siguri de primul loc in grupa

SPECTACOL IN SALA DINAMO! Supercampionii siguri de primul loc in grupa

Dinamo a intalnit in aceasta seara pe Chekhovskie Medvedi din Rusia, echipa pe care am invins-o fara drept de apel in tur, a fost de altfel prima victorie a lui Dinamo in deplasare in acest sezon de Champions League.

Pentru Dinamo exista doar miza de a termina grupa neinvinsa, dar si pentru a asigura si matematic primul loc, sa nu depindem de rezultatul meciului dintre Wisla si GOG, astfel incat ultima runda sa fie o deplasare fara emotii in Danemarca.

Meciul a inceput cu echipa noastra putin cam relaxata, am avut cateva ratari din pozitii excelente si rusii, care la fel nu au vreo miza in acest final de campanie europeana, au speculat jocul nostru mai modest si au reusit chiar sa se distanteze la 3 goluri, 5-8. Dinamo a dat semnalul revenirii prin Bannour, care a marcat de doua ori, insa rusii au fost per total mai buni in primele 17 minute, 7-10, moment in care Constantin Stefan a cerut time-out, simtand momentul mai slab al baietilor. Atunci Constantin Stefan l-a trimis in teren pe Vujic, in crestere de forma in ultimele saptamani. Kuduz a ratat inca o data, nu a fost seara croatului, moment in care a fost trimis in teren Nantes Campos.
Linia de 9 metri nu a functionat deloc in prima repriza pentru Dinamo, dar Shebib a avut cateva aruncari reusite de pe postul de pivot, determinant in prima parte jucatorul venit de la Montepellier. Dinamo a revenit in joc, asta pentru ca rusii nu au reusit sa profite de doua momente de superioritate numerica, nu au punctat niciodata si Dinamo a reusit sa marcheze de doua ori. Cu 5 minute inainte de pauza, scorul era 11-11.

Dinamoa a trecut in avantaj pana la urma, tot in inferioritate, nu oricum, printr-o aeriana de toata frumusetea, Negru i-a pasat lui Bannour, pentru o executie care a ridicat in picioare toata sala. Foarte bine s-a descurcat Dinamo in inferioritate numerica! Dinamo a trecut in avantaj si s-a mentinut la conducere pana la intrarea la cabine, 15-13, intr-o atmosfera fabuloasa!!! Revenirea lui Bannour, care nu a inceput prea bine meciul, a insemnat si revenirea lui Dinamo, care a fost de neoprit in ultimele 10 minute.

Dinamo a iesit dezlantuita de la cabine, cu un PCH in mare forma, DINAMO a punctat de 3 ori consecutiv si dintr-o data diferenta s-a marit la 5 goluri, in conditiile in care la jumatatea primei reprize deficitul era de 3 goluri. Ba mai mult, Alouini a scos o aruncare de la 7 metri cu eliminare, prima din tabara rusilor. Daca Zulfic a ratat prima aruncare, de data aceasta Bannour a marcat fara probleme, 19-13. Totul in decurs de 4 minute. Pur si simplu rusii nu au avut ce sa faca la tavalugul dinamovist, varf de lance din punctul meu de vedere a fost Shebib astazi, la cel mai bun meci al sau, a marcat gol dupa gol cu zambetul pe buze. A fost o adevarata sarbatoare in sala Dinamo. Incredibil , dar in minutul 40 aveam 9 goluri avans, 23-14.

in a doua parte a meciului, Constantin Stefan a schimbat titularii, rand pe rand au intrat la joc Asoltanei, Jamali, Vrankovic, Vujic si Zulfic, dar si Missaoui in poarta. Imbucurator a fost faptul ca Jamali a marcat doua goluri consecutiv poate sa fie momentul in care sa devina mult mai util echipei decat pana acum. Rusii au redus putin din diferenta, in minutul 51 Dinamo avea 7 goluri avans, 28-21, dar nu s-a mai pus in niciun moment problema invingatoarei. In minutul 53, Dinamo a trecut de bariera de 30 de goluri marcate, din nou printr-o aeriana de toata frumusetea, de data aceasta Vujic a fost marcatorul. In final, Dinamo se impune cu scorul de 34-23 si echipa noastra este sigura de primul loc in grupa!

BRAVO, BAIETI!!!!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare