AcasăEditorialSisif al Rinului.

Sisif al Rinului.

Ionut Negoita ne propune, fara doar si poate, un alt tipar al patronului de fotbal din liga 1.
Nu arunca cu banii, nu epateaza, nu se bate cu pumnul in piept si nu isi afiseaza opulenta pentru a lua ochii amatorilor de senzational. Nu e client frecvent al Can Canului si nu apare zilnic la vanatoare in Bamboo.
In ceea ce priveste managementul economic, a facut lucruri bune, unele chiar foarte bune, a facut si lucruri proaste, unele chiar foarte proaste . Ar fi, daca judecam tot contextul, un oarecare echilibru intre reusite si nereusite. Reusitele au fost exclusiv de ordin economic, nereusitele au fost cele de ordin sportiv.

Sigur trecerea prin insolventa, stabilitatea economica, linistea din jurul echipei sunt lucruri care vor avea un efect foarte bun pe viitor . In ceea ce priveste insa reusitele managementului sportiv Ionut Negoita este inca departe de cerintele unui club de talia lui Dinamo.
Venirea lui Mircea Rednic a insemnat o schimbare benefica in planul performantelor la Dinamo. Profesionalismul a luat locul amatorismului, Dinamo a inceput sa urce si oricine poate vedea schimbarea de la echipa noastra. Nu am ajuns in varful muntelui, dar suntem pe drumul care urca .
Dar va continua Rednic munca inceputa? Va ajunge Dinamo sa culeaga roadele acestei asscensiuni sau va trebui sa o luam iarasi de la capat.

O legenda a antichitatii ne povesteste despre Sisif.
„Sisif, fiu al lui Eol, zeul stapan al vanturilor, este intemeietorul orasului Corint, care in vremuri stravechi se numea Efrya.Pentru indrazneala de a se socoti mai istet si mai viclean decat zeii, Sisif a fost condamnat pe vesnicie sa impinga un bolovan urias pana aproape de varful unui deal, fara a reusi sa atinga varful. Imediat ce Sisif pare ca isi termina cazna, bolovanul o ia la vale, iar munca trebuie luata de la capat.”
Ei bine, prelungirea contractului lui Mircea Rednic este spun eu primordiala pentru ca Ionut de la Rin sa nu devina Sisif de la Rin. Trist este ca greutatea acelui bolovan ar fi simtita de toata suflarea dinamovista care ar simti ca totul este in van.
Speram sa nu devenim cu totii Sisifi si sa revedem Dinamo acolo sus unde ii este locul.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare