AcasăEditorialSerie foarte grea la orizont

Serie foarte grea la orizont

Dinamo traversează o perioadă foarte bună din punct de vedere sportiv, ultimele trei rezultate înregistrate în campionat ne-au ajutat să urcăm în clasament.

Dinamo este neînvinsă de trei etape, am obținut 7 puncte din duelurile cu Universitatea Cluj, Botoșani și Voluntari. Acum câteva săptămâni o numeam ‘‘seria care trebuie să aducă puncte”. Din fericire, chiar asta s-a întâmplat, au venit și punctele, o confirmare a jocului bun prestat de echipa noastră. 

Acum urmează la orizont meciuri complicate pentru Dinamo, orice meci în Superliga este greu pentru noi, dar întâlnim echipe solide, care își propun calificarea în play-off. Petrolul este poate cea mai în formă echipă acum, ocupă un surprinzător loc 3 în clasament. În urmă cu trei runde, fanii ploieșteni îi cereau demisia lui Florin Pîrvu, dar după trei victorii consecutive, ”lupii galbeni” vin încrezători că pot să obțină și cel de-al patrulea succes. Au în componență jucători care au trecut pe la noi, precum Hanca, Grozav, Irobiso sau Esanu, vom avea de tras pentru a obține cel puțin un punct.

La fel de greu va fi și derby-ul cu Rapid din Giulești, ultimul meci înainte de pauză competițională. Giuleștenii au întrerupt seria negativă cu victoria de ieri cu Farul Constanța și au trecut peste noi în clasament, un derby cu Rapid în Giulești nu are cum să fie un meci facil, va fi un test interesant, în care presiunea pusă de gazde va fi simțitoare, până acum și în deplasare am fost precum acasă.

După pauza de două săptămâni prilejuită de meciurile echipei naționale, Dinamo revine în competiție cu duelul cu echipa lui Mititelu, care l-a demis pe Dică și momentan nu are antrenor, dar vor avea până atunci și cu siguranță au un lot solid, o echipa puternică, care a pierdut de două ori cu 4-3.

Farul inchieie această serie de patru meciuri, depinde mult dacă trupa lui Hagi reușește calificarea în grupele Conference League, după dublă cu Helsinki, este o echipa vulnerabilă atunci când este între două manse europene, drept dovadă că au trei înfrângeri consecutive în campionat și sunt sub noi în clasament.

Sezonul este greu în continuare, avem de tras pentru a obține puncte în continuare, fiecare meci este o provocare, mai ales că încă nu suntem la capacitate maximă, nu suntem încă o echipă legată, dar ne apropiem de acel moment, cu fiecare meci.

,,Din exterior, oamenii văd o anumită parte a lucrurilor, noi trebuie să fim consecvenți. Una dintre calitățile unui antrenor e să rămână fidel unor principii, indiferent că lucrurile merg mai greu la început. Când te dedici și ești implicat, când avem acest grup de jucători care arată mai bine de la săptămână la săptămână atât fotbalistic, cât și uman… Cele mai importante sunt relațiile interumane.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare