AcasăEditorialSEPSI-DINAMO: 0-1! AVEM ANTRENOR. POPA, DIN NOU DECISIV!

SEPSI-DINAMO: 0-1! AVEM ANTRENOR. POPA, DIN NOU DECISIV!

Dinamo a intalnit in aceasta seara de la ora 21:00 pe Sepsi Sf. Gheorghe, in ultimul meci al rundei cu numarul 8.

Aveam multe semne de intrebare inainte de acest meci, in primul rand, cum va arata Dinamo, deoarece in foaia oficiala de joc era trecut un sistem 3-5-2, insa s-a vazut din primele minute ca nu este vorba despre asa ceva, a fost tot un 4-3-3, practic aceeasi asezare si formula de joc precum in meciul cu Hermannstadt.

Dar voiam sa vad cum va arata echipa dupa victoria cu Hermannstadt. Si ce am vazut, chiar mi-a placut, mai ales in primele 30 de minute, in care echipa noastra a controlat jocul la mijloc, ne-am creat si doua ocazii mari de tot, prin Sorescu si mai ales Neicutescu, care a ratat dintr-o pozitie ideala. Au fost si cateva decizii interpretabile ale lui Hategan, dar semne imbucuratoare. Sepsi a avut si ea o ocazie uriasa pe finalul reprizei, o lovitura de cap din mijlocul careului la o centrare la care Popescu a sarit pe sub minge.

Dinamo mult mai solida decat in partidele anterioare, se vede un progres de la meci la meci, mult mai bine organizati si defensiva in prima parte, dar daca avem o problema, aceea este in flancuri, mai ales pe partea lui Corbu.

Repriza a doua a inceput cu Sepsi presand, dar Dinamo a gestionat bine presiunea gazdelor. Uhrin a schimbat bine in minutul 60, l-a scos pe Neicutescu si l-a introdus in teren pe Daniel Popa. Dinamo a mai avut din nou cateva ocazii, prin Klimavicius si Montini, parea ca suntem ghinionisti. Ce-i drept, si Sepsi a avut o bara prin Delev, iar Piscitelli a intervenit si el excelent la o lovitura de cap, ce parea imparabila.

In ultimele 10 minute s-a jucat cu garda jos si intr-un final, DINAMO DESCHIDE SCORUL. Nistor il deschide excelent pe Popa, intr-o faza statica, atacantul nostru s-a intors excelent si a marcat cu stangul la coltul lung, al patrulea gol al sezonului pentru Popica. Dinamo aproape de prima victorie din deplasare din acest sezon! Am avut insa emotii pe final de meci, Vasvari s-a trezit cu o minge singur in mijlocul careului, a tras cu latul, dar balonul a trecut pe langa poarta lui Piscitelli.

DINAMO CASTIGA LA SFANTU GHEORGHE! Echipa noastra ajunge la 9 puncte si ne apropiem la doua puncte de play-off. Respiram, traim, suntem inca in carti si cel mai important, AVEM ANTRENOR! In doar doua saptamani, acesta a reusit sa ii dea o alta fata echipei.

BRAVO, DINAMO!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare