AcasăEditorialSa fie VICTORIE!

Sa fie VICTORIE!

Dinamo joaca in acesta seara finala pentru locul 3.

Suntem pe val dupa ultimele rezultate, victoria de la Viitorul, cu ASA-ul acasa, calificarea in finala Cupei Romaniei, in dauna Stelei, sunt rezultate care duc la o mare incredere in fortele proprii.
Obiectivul asumat de catre conducere in acest sezon, locul 3 si castigarea unui trofeu, pare din ce in ce mai usor de atins, dar, astazi trebuie sa facem un pas important in acest sens.
Statistica este de partea noastra in confuntarile cu gorjenii:
Pandurii şi Dinamo s-au confruntat de 23 de ori în Liga 1 Orange, de cinci ori s-au impus oltenii, de 10 ori bucureştenii, iar opt jocuri s-au terminat nedecise, dar in deplasare nu stam la fel de bine.Dinamo nu a mai câştigat în campionat pe terenul gorjenilor din 21 octombrie 2007, atunci când trupa pregătită la vremea respectivă de Walter Zenga s-a impus cu 1-0, gol Andrei Mărgăritescu. În acest interval, „alb-roşii”, aflaţi în postura de vizitatori, au remizat de cinci ori şi au pierdut trei partide

Inaintea acestei etape, Dinamo si Pnadurii sunt la egalitate de puncte, meciul de astazi consituind pasul decisiv pentru a prinde podiumul ligii 1.
Dinamo:
Meciul de miercuri, meci care a adus calificarea echipei noastre in finala Cupei Romaniei, are atat efecte pozivite cat si efecte negative.
Calificarea, rezultatul bun, linistea de la echipa, sunt efectele pozitive ale meciului de miercuri.
Oboseala, accidentarile, incarcatura psihica a acelui meci, sunt efectele negative ale meciului cu rivalii.
Dinamo nu poate conta pentru meciul din aceasta seara pe doi din jucatorii de baza:Anton si Filip fiind in continuare accidentati. Revine in schimb tanarul Vlad Olteanu , jucator ce si-a ispasit suspendarea dupa meciul cu Concordia din Cupa Ligii.
In aceste conditii Dinamo poate juca in urmatoarea formula:
Cerniauskas – Hanca, Marc, Puljic, Olteanu – Mevlja, Ekeng – Rotariu, Palic, Lazăr – Gnohere

11

 

 

Pandurii:

Echipa antrenata de Edy Iordanescu vine dupa victoria obtinuta pe terenul Viitorului scor 2-0.

Nu au jucat in cupa Romaniei si sunt avantajati in acest sens avand 7 zile de pauza de la ultima partida.

 

”Ne așteaptă un joc greu, însă suntem pregătiți, asta ne-am dorit, să avem cei mai puternici adversari și asta ne motivează. E un joc care are o miză importantă, cel puțin o poziție în clasament.
Sunt sigur că vor veni determinați, că doresc să reușească să termine cât mai sus. Au o serie de lucruri în favoarea lor, au entuziasm, au o situație financiară mai liniștită decât a noastră. Acel grup va reprezenta Dinamo și sezonul următor, dar eu am încredere în jucători.
E foarte important să terminăm sezonul cu capul sus și să ne asigurăm șanse pentru locul 3. Dacă învingem Dinamo, asta nu înseamnă ca nu vom încerca să găsim mijloacele potrivite fără să se mai repete momente ca la Târgu Mureș”, a declarat Iordanescu inaintea acestui meci.
Cum ar putea arata Pandurii in aceasta seara :
R. Stanca – Ungurușan, Săpunaru, Vasco Fernandes, Acsinte – Ropotan, Răuță – L. Antal, Nistor, Răduț – Hora.
Va fi un joc ce se va decide la centrul terenului. Pandurii au o forta ofensiva impresionanta prin tripleta Antal-Nistor-Radut, ai nostri au o organizare mult mai buna, o defensiva mai solida si un antrenor mult mai valoros.

Vrem locul 3-VREM VICTORIE!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare