Sa avem incredere, ca se poate!

Editorial

Scris de:

Stiu ca este greu sa discutam de altceva in afara de ceea ce s-a intamplat aseara in tribune. Asa umilinta nu cred ca am mai vazut pe vreun stadion si sincer cred ca este ceva cu adevarat unic. Insa daca meciul din tribune nu va avea istoric, cel din teren ne intereseaza, acolo unde baietii lui Ioan Andone trebuie sa vina sa demonstreze ca au capacitatea de a se putea bate la campionat. 

Dinamo are cel mai bun start de sezon din ultimii ani. Ca o comparatie, sezonul trecut dupa acelasi numar de etape aveam numai 8 puncte, exact inainte de a intalni steaua, tot in etapa cu numarul 5. Atunci dupa o perioada grea si plina de infrangeri dureroase, Dinamo intrerupea seria cu un rezultat de egalitate obtinut tot in deplasare. A fost momentul in care am realizat ca perioada dominatiei lor s-a cam incheiat si Dinamo poate sa inceapa urcusul spre top.

Acum Dinamo inregistreaza un progres, munca depusa sezonul trecut se cunoaste si Andone avand o baza solida ramasa de anul trecut, a putut sa formeze o echipa ce da semne ca poate fi puternica. Desigur, asa cum spunea si el inca de acum cateva saptamani, testul adevarat va fi in aceasta etapa. Poate nu e corect sa punem presiune pe rezultat, fiind vorba de un meci incarcat de orgolii, se poate intampla orice. Insa cred ca inainte de toate, noi vrem sa vedem ca Dinamo se comporta precum o echipa mare si sa joace in consecinta, sa incercam sa profitam de slabiciunile lor, exact ce am facut in sezonul trecut. Am vazut ca desi in presa sunt prezentati ca fiind „supraoameni”, sunt jucatori de pamanteni de Liga I. Este devreme si nu este acesta un meci decisiv, insa ne va demonstra o parte din potentialul echipei noastre si desigur, ce alte completari mai sunt necesare la nivelul lotului.

Nu trebuie sa ne pacaleasca acest start de campionat, lotul inca nu este la nivelul dorit si nu avem deocamdata cateva compartimente cu dubluri. Speram sa se rezolve situatia lui Nistor si acei atacanti anuntati de Andone, sa vina in zilele urmatoare. Pentru derby nu sunt solutii, insa campionatul nu se castiga doar in derby-uri.

loading...

Comentariile sunt închise.