AcasăEditorialREZUMAT: Ocazii multe, minusuri pe măsură

REZUMAT: Ocazii multe, minusuri pe măsură

Dinamo a pierdut cel de-al treilea meci amical al perioadei de pregătire.

Am fost învinși cu scorul de 3-1 de Fcsb Clinceni, practic ceea ce va deveni echipa secundă a celor de la Fcsb, au aceleași echipamente, aceleași culori și vor avea și numele împrumutat. Însă mai important este ce am văzut din partea echipei noastre. (video cu rezumat în articol)

În prima repriză, Iulian Mihăescu și Ionel Augustin au trimis în teren următorul 11: Esanu, Moura, Tone, Dudea, Amzar, Nelut Roșu, Iulian Roșu, Bordusanu, Crețu, Lazăr, Țîră

Rezerve: Fara, Oncescu, Buleica, Dragomir, Demci, Zamfir, Ionescu, Bani, Florescu, Sutru, Dinu

Dinamo a dominat prima parte: Deși scorul a fost 1-1 la pauză meciului, acesta a fost un rezultat mincinos, deoarece Dinamo putea să marcheze de câteva ori până la intrarea la cabine, Bordusanu a irosit o uriașă ocazie în startul meciului, iar după golul lui Țîră, același Bordusanu a trimis în bară după o acțiune frumoasă purtată cu Amzar, extrem de activ în plan ofensiv, tânărul fundaș stânga.

În loc să avem 2-0 la pauză, s-a făcut 1-1 după o faza în care Fara nu a putut interveni la o lovitură liberă și mingea a fost trimisă în poartă. Putea fi 2-1 pentru gazde la pauză, dar Fara, intrat înainte de finalul reprizei în locul lui Esanu, a scos providențial.

În partea a doua au fost ceva schimbări în echipă: Echipa lui Dinamo folosită în partea a doua: Fara – Buleică, Dudea, Dragomir, Demci – Iulian Roșu, Neluț Roșu – Bordușanu, Bani, Lazăr – Dinu. Au mai intrat Florescu, Ionescu, Sutru, Zamfir si Oncescu.

Deși am încasat două goluri, Dinamo a fost din nou echipa care și-a creat ocaziile importante, în special prin Dinu Daniel și Andrei Florescu, ultimul trimițând din nou în bară. 2-1 pentru gazde s-a făcut în urma unui penalty ridicol comis de Alin Demci, inexplicabilă intervenția sa în careu, foarte imprudent, genul de eroare care te poate costa mult pe viitor.

3-1 s-a făcut în ultimele minute, când Dinamo ataca cu toată echipa și am fost surprinși pe contraatac.

Avem niște minusuri evidente, în prima parte când am evoluat cu Cătălin Țîră, jocul ofensiv a arătat bine, se vede că are experiență, știe să țină de balon, să atace culoarele, a și marcat, ar fi un plus, ținând cont de ceea ce avem noi în avanposturi. Dinu Daniel nu prea are viteză din păcate, nici talie, dar poate fi un jucător util, însă e clar că are nevoie de experiență.

Rămân problemele defensive pentru noi, de aceea venirea lui Andrei Marc ar fi un uriaș plus pentru noi, pentru apărare. O problema ar fi și în poartă, în continuare nu știu dacă este formula ideală, să mergem cu Esanu și Fără, am dubiile mele.

În concluzie, putem alcătui un prim 11 decent, din tot ce avem mai bun, dacă reușim să mai aducem măcar 4-5 jucători, mai ales pe posturile descoperite, spun că ne putem descurca, important este să vină jucători cu plus de calitate, să nu fie aduși la număr. Avem nevoie și de un antrenor principal confirmat, orice s-ar spune, este deja foarte, foarte târziu.

Tot cer să se lămurească odată situația la nivel administrativ, e bine că mai sunt aduși jucători între timp, dar nu așa trebuie procedat, trebuie plecat de la vârf în jos..

HAI DINAMO

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare