AcasăStiri DinamoRednic a explicat plecarea lui Iliev! Element decisiv în plecarea bulgarului

Rednic a explicat plecarea lui Iliev! Element decisiv în plecarea bulgarului

Plamen Iliev a plecat de la Dinamo după meciul pierdut de echipa noastră cu scorul de 2-1.

Deși a avut intervenții bune în partida cu Chindia, la fel ca în meciul câștigat de Dinamo cu 1-0, portarul bulgar a comis o lovitură de pedeapsă în minutele de prelungiri, iar în ultimele secunde de joc a primit un gol parabil, iar Dinamo a plecat fără punct de la Mioveni.

După meci, au apărut informații conform cărora Iliev ar fi avut o ”criză de nervi”, dar Rednic a explicat că decizia ca portarul să plece i-a aparținut jucătorului, lucru afirmat de Rednic în cadrul conferinței de presă:

,,A fost o decizie luată de el în primul rând, știam de acum o lună când am avut ședința la club că el și-a exprimat dorința să nu mai rămână. Eu cum a fost corect cu toți jucătorii, i-am dat șanse să joace, dar a avut ultimele două jocuri cu greșeli decisive, la primul meci nu a înscris Popa, nu a mai avut șansă la meciul cu Mioveni.

Când nu asculți de antrenorii cu portarii, nici de mine, i-am zis să nu riște, să nu iasă din poartă, tu ieși în minutul 91 la o minge la care nu avea treabă, la 6 metri, Ehmann în duel cu atacantul, nu avea voie să riște.

Ce m-a deranjat, el în loc să meargă la suporteri, să își asume, la ceilalți nu am ce să le reproșez, el a luat-o spre vestiar și a intrat la dus. Nu a făcut criză, ei fac crize în vestiar, nu fac crize în teren, în minutul 90, nu e primul meci pe care îl pierdem așa. Am pierdut multe puncte, nu e de tactică, de organizare, e de responsabilitate, de grup, în care toată lumea să se implice. Mai sunt câteva minute, nici nu vorbește prea mult ca portar, trebuie să te implici.

Faci greșeală pe care o faci, te fofilezi. Când am discutat cu el, că ar fi făcut crize, trebuie să ai crize la evoluția ta. Nu vreau să zic că a fost doar vina lui, dar aveam 1-0. După un meci de bătaie, cum a fost și cu Chindia, terenul greu aici, s-a jucat pe contre, trebuie să îți și asumi. De ce grupul meu să fie aliniați 30 de minute într-o parcare pe o greșeală, să ne și asumăm, la jucătorii străini mă refer aici, iar în cazul lui  s-au făcut ceva sacrificii pentru a fi adus”, a explicat Rednic în cadrul conferinței de presă.

Rednic nu a vrut să discute foarte mult despre echipa antrenată de Gică Hagi, dar a atras atenția asupra faptului că ei vin în Ștefan cel Mare pentru a obține toate punctele puse în joc:

,,E o echipă foarte bună, bine organizată, au jucători talentați, antrenor bun, un lot foarte bun pe care eu nu îl aveam atunci. Nu trec printr-o perioada bună, au obiectiv de a intra în play-off. Chiar dacă câștigau cu CFR, știu cum se pregătesc meciurile, a preluat echipa, pregătește bine meciurile Gică Hagi.

Trebuie să faci un meci foarte bun ca să iei un punct, eu o să tapez pe ultima impresie care contează. Am câștigat un meci, un meci pe care l-am avut la mâna noatstra, am pierdut din cauza noastră.

Nu există niciun meci special, e un meci important pentru echipa mea, nu are legătură cu ce s-a întâmplat acolo” a mai spus Mircea Rednic.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare