Programul echipei în perioada următoare

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a învins-o pe Dumbrăvița cu scorul de 4-1 și intrăm în pauza competițională prilejuită de meciurile echipei naționale.

Între cele două pauze, cea din septembrie și cea de acum, Dinamo a pierdut un singur meci, cel cu Sepsi din Cupa României, în rest echipa noastră a fost neînvinsă în campionat și am urcat până pe locul 8 în clasament, asta deși după meciul cu Buzău din septembrie, ultima înfrângere în campionat, eram pe loc retrogradabil.

Dinamo este în cursă de urmărire pentru ocuparea unui loc de play-off, dar avem nevoie de încă două rezultate pozitive cu Iași și Brașov. Avem însă aproximativ două săptămâni de pauză până atunci. Băieții au primit câteva zile de odihnă meritate după victoria de ieri și după seria de meciuri. Burcă și compania revin la antrenamente începând de miercuri, atunci se dă din nou strigarea.

Joi dimineață vom fi și noi prezenți la Săftica pentru ”Jurnalul de Săftica”, unde vom realiza o serie de materiale cu jucătorii, cu cei din staff, dar nu numai.

Sâmbătă la prânz, începând cu ora 13:00, este programat și un meci amical în această perioadă, la Buzău, împotriva unei contracandidate la ocuparea unui loc de play-off, dar formație pe care nu o mai întâlnim în meci direct până la finalul sezonului. Vom încerca să transmitem în direct meciul de la Buzău, vă vom anunța în timp util.

După meciul cu Buzău, băieții intră în program de pregătire pentru partida cu Iași din data de 26 noiembrie, de la ora 16:00, o adevărată finală pentru play-off.

Pe lângă lupta pe plan sportiv, avem și lupta administrativă, pentru reorganizarea clubului, dar așteptăm vești în zilele următoare și pe 21 când se va da o decizie în privința planului de reorganizare, în varianta lui modificată.

„A fost un meci bun, am avut intersitate foarte bună. I-ați văzut și la meciul cu CFR Cluj, e o echipă cu care ai nevoie de răbdare și de o circulație bună a balonului. În prima repriză am avut, dar nu așa cum m-ar fi mulțumit.

Am schimbat la pauză și a fost mult mai bine în repriza a doua. Sunt bucuros că băieții au înscris 4 goluri, veneam după câteva meciuri în care se tot spunea că nu înscriem, iar eu am spus că e nevoie de timp să înscriem mai mult.

La 2-0, am avut un moment de relaxare, care nu mi-a plăcut. Probabil că, neavând 2-0 de mult timp, s-au relaxat băieții. Va trebui să fim mult mai atenți, ne pot costa astfel de momente”, a precizat Burcă.

„Ionuț Borcea e un tip talentat. El era accidentat când am venit la Dinamo, era nerăbdător să intre, dar copiii ăștia trebuie să aibă răbdare. I-am spus că o să îl bag când o să simt că am nevoie de el.

E un băiat cu atitudine, care, în ultimii metri de teren, are tupeu și are și mijloacele tehnice să finalizeze, să dea ultima pasă”, a explicat Ovidiu Burcă.

Antrenorul „câinilor” a avut un moment când a trebuit să-și certe elevii, chiar la pauză. Burcă a explicat ce s-a întâmplat.

„Mi s-a părut că ar fi fost penalty, dar erau foarte iritați, venise pauza și dacă arbitrul nu fluieră, nu stai să te mai cerți 5 minute. Trebuia să găsim soluții, deciziile nu se mai întorc.

Încerc mereu să-i pregătesc și din acest punct de vedere. Dacă stai mult să vociferezi, pierzi meciul din mână, pierzi concentrarea. Ne așteaptă două deplasări, Poli Iași și Brașov, sunt două finale.

Avem pauza asta, în care mai putem regla lucruri, e binevenită pauza pentru noi, simt că grupul este mult mai așezat, în echipă există o ierarhie, ideile noastre tactice sunt mult mai clare, băieții știu ce au de făcut.Ca etică a muncii, suntem mult mai bine. Au venit și rezultatele și sunt convins că ăsta e drumul”, a spus Burcă.

Victorie convingătoare: Dubla lui Borcea și determinarea lui Roșu aduc VICTORIA!

Vali Lazăr, declarații incredibile: ,,Da, l-am înjurat pe Burcă”

loading...

Lasă un răspuns