Programul echipei în continuare

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a pierdut meciul de la Buzău cu 2-1 și echipa noastră a ajuns la 5 înfrângeri în campionat și ne menținem în partea inferioară a clasamentului.

Pentru toate echipele urmează o săptămână de pauză, prilejuită de meciurile echipelor naționale, astfel că următoarea perioadă poate fi folosită pentru integrarea unor jucători care au venit mai târziu, în special Gorka Larrucea.  Nu știm să se fi organizat vreun meci amical în week-end, doar antrenamente au fost pregătite.

Din informațiile noastre, jucătorii au liber până miercuri dimineață, când vor avea primul antrenament după partida cu Gloria. Pentru Dinamo urmează câteva meciuri extrem de importante, meciul de Cupa României, joi, 28 septembrie, play-off pentru accederea în grupe.

Apoi vom întâlni pe Unirea Slobozia în campionat, pe teren propriu, meci care se va disputa ori pe stadionul ”Arcul de Triumf”, ori pe stadionul Dinamo. Ziua și ora disputării nu au fost stabilite momentan. Este greu spre imposibil să mai vorbim de accederea în play-off, însă nu trebuie să ne menținem atât de jos în clasament, astfel că avem mare nevoie de un succes în campionat, pentru a urca în campionat, pentru a ieși din zona nisipurilor mișcătoare.

„Au fost câteva momente psihologice. La ocaziile pe care le-am avut în prima repriză, puteam să facem 2-0 sau 3-0. Să ai atâtea ocazii, să ajungi acolo atât de ușor și să ratezi de maniera asta, poate că nu meritam mai mult.

Din păcate, continuăm să nu strângem puncte și asta e cel mai dureros pentru mine. Să creezi ocazii cu atât de multă ușurință și să nu le fructifici, fotbalul te pedepsește. Ce să lipsească? Puțină luciditate, puțină concentrare poate. În ultimii metri de teren, jucătorul trebuie să ia decizii, să fie lucid, stăpân pe el, asta lipsește”a spus Burcă la final.

Chiar dacă Dinamo a pierdut, Ovidiu Burcă a remarcat progresul echipei, însă nu înțelege cum de se poate rata în asemenea hal.

„Ce să zic? Iar să zic că echipa arată bine? Da, arătăm din ce în ce mai bine, dar echipa nu adună puncte și e dureros. De fiecare dată jucăm bine, controlăm bine jocul cu minge și fără minge, creștem intensitatea jocului, creștem ritmul. Din păcate, ratezi în halul ăsta!

E binevenită pauza, sper să mai reglăm și să mai schimbăm ceva, să venim cu ceva nou în metodele și mijloacele de pregătire și poate reușim, în primul rând, să înscriem și să nu luăm gol, pentru că, de fiecare dată, luăm un gol mai mult decât adversarul, asta e o altă problemă pe care trebuie să o rezolvăm”, a spus Burcă.

Spre un obiectiv mai realist

„După fiecare interviu am zis că facem o echipă competitivă. Ne batem de la egal la egal cu echipe care au bugete mari, au avut timp, au adus jucători și au un lot extraordinar. Trebuie să vedem și lucrurile astea și să avem răbdare. Din păcate, știți cum e la Dinamo, lumea nu are răbdare”, a precizat Burcă.

Întrebat unde va mai juca echipa meciurile de pe teren propriu, având în vedere problemele de la Clinceni, Burcă a dat un răspuns neașteptat.

„Nu o să jucăm înaltă parte. Dacă nu avem unde să jucăm, mergem în Ștefan cel Mare, la noi acasă, poate avem mai mult noroc acolo”, a spus Burcă.

loading...

Lasă un răspuns