AcasăStiri DinamoProbleme cu accidentările

Probleme cu accidentările

Astazi intram in saptamana primului meci oficial din 2022.

Echipa a incheiat seria meciurilor amicale, iar acum echipa noastra este cu gandul doar la meciul cu Arges, de la Pitesti, primul meci oficial de la revenirea lui Flavius Stoican. Dinamo a aratat bine cu Farul, iar acum formatia noastra vrea sa mentina seria evolutiilor bune si vineri seara, mai ales ca este mare nevoie de orice punct pus in joc.

Din pacate, Flavius inca nu are la dispozitie un lot foarte numeros valoric si fiecare absenta conteaza, mai ales ca inca se asteapta transferuri, care momentan intarzie. Astazi sunt asteptati sa semneze doi jucatori, fundasul central Jovanovic, un portar si se spera ca se va rezolva situatia francezului de 21 de ani. Insa pe parcurs vor mai veni si alti jucatori, pe posturi descoperite, mai ales in atac, unde suferim in continuare.

Din pacate, pentru meciul cu Arges sunt deja cateva absente, nu ii mai mentionez pe Filip si Iliev, care vor sa plece, iar clubul nu vrea sa renunte in orice conditii la serviciile lor. Ricardo Grigore, care nu a evoluat pana acum in vreun meci amical, a fost racit inainte de meciul cu Mioveni, acum a acuzat o lovitura la tendon, iar viitorul sau la Dinamo este sub semnul intrebarii, mai ales ca Stoican pare sa se bazeze pe experienta in aparare, iar Ehmann are deja un mare avantaj, faptul ca este eligibil U21. Totodata, Ehmann a evoluat foarte bine cu Farul.

  • Carp și Mihaiu, incerți

Cătălin Carp și Andreas Mihaiu au ieșit accidentați în meciul cu Farul, încă înainte de pauză. La Mihaiu, din informațiile noastre, accidentarea pare una mai de durată, probabil nu va putea evolua vineri seara, dar Cătălin Carp are șanse bune să fie la Pitesti, o veste bună, în condițiile în care suferim puțin la mijlocul terenului

„Mâine vor efectua RMN și vom vedea atunci sigur. Probabil, Carp va fi apt la meciul cu Argeș”, a declarat Iuliu Mureșan pentru GSP.

Ultimele detalii despre vânzarea lui Sorescu! Cât a fost oferit

Deian Sorescu poate face în această iarnă obiectul unui transfer în străinătate.

Dinamo ar avea nevoie de banii obținuți în urma transferului, dar suma cerută de Dinamo nu a fost oferită până acum, astfel că se negociază în continuare, existând posibilitatea ca transferul să se finalizeze în vară:

„Există oferte pentru Sorescu. Sunt două echipe interesate și o să vedem. Sper să se finalizeze într-o zi sau două”, spunea administratorul special al „câinilor” înainte de amicalul cu Farul, însă se pare că mijlocașul de 24 de ani ar putea continua la Dinamo.

Giovanni Becali, reprezentatul firmei care-l impresariază pe Sorescu, spune că mutarea s-ar putea realiza la finalul sezonului.

„Sunt impresari polonezi care întreabă de Sorescu, sunt negocieri. Mai bine ar sta până în vară, atunci e mercato cel adevărat. Atunci echipele își fac planurile mai bine, mai cumpătat. A fost ofertă de 500.000 de euro, Dinamo a vrut 750.000 și 20% dintr-un viitor transfer.

Ca să plece acum, trebuie o ofertă de 800.000 de euro și 20% dintr-un viitor transfer. Și trebuie să fie și el mulțumit cu oferta. Sau stă până în vară și pune umărul la salvarea lui Dinamo. Nu e disperat să plece, a avut puterea să tracă peste momentul în care fanii i-au luat tricoul”, a declarat Giovanni Becali la emisiunea „DigiSport Matinal”.

Ajuns la Dinamo în vara lui 2019, Sorescu este cel mai important jucător al „câinilor”. În acest sezon de Liga 1 are 8 goluri în 19 meciuri, 5 dintre acestea fiind marcate în primele 3 etape.

„Am vorbit cu Iuliu Mureșan și cu Flavius Stoican. Le-am zis să nu-mi spună nimic despre transfer până nu e totul finalizat. Să nu apară alte știri, cum că nu aș fi cu capul aici. Momentan sunt la Dinamo și dau totul pentru echipă”, a declarat Sorescu la Pro X.

„N-am fost pierdut pe niciunde, n-am fost delăsător niciodată, am fost mereu eu, am muncit în permanență, antrenorii vă pot confirma. Tot ce am făcut în perioada asta a fost benefic, începem să ne apropiem de 100%. Am tratat jocul ca pe un meci de campionat. Plecăm cu o singură idee, să nu luăm gol, vin numai finale pentru noi în Liga 1”, Deian Sorescu, despre Farul – Dinamo 2-2

,,Va fi cred eu ca o încununare a evoluției lui de până acum. Eu mi-aș dori să rămână Sorescu, potențialul lui este enorm. Dacă el a avut și are oferte, înseamnă că are un potențial fantastic. Dacă noi reușeam ca echipă să fim mai sus în clasament, cu siguranță cota lui era mult mai mare. Contează ca el să fie mulțumit dacă va alege să plece. M-aș bucura pentru el și m-aș bucura că s-ar ameliora, cât de cât, situația financiară.

Nu trebuie să tratăm superficial meciurile, nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece. Acest amical este un moment în care trebuie să conștientizeze că se poate. Jucăm prima etapă cu FC Argeș, am văzut că au obținut rezultate bune în pregătiri. Pleacă favoriți, noi ne jucăm șansa noastră”a spus Flavius Stoican la finalul partidei pentru Pro TV.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare