AcasăEditorialPlus de experiență! Campania de transferuri continuă

Plus de experiență! Campania de transferuri continuă

Dinamo a anunțat astăzi oficial transferul lui Andre Pinto, dar campania de transferuri, pentru întărirea echipei, continuă zilele acestea.

Dinamo avea o mare problemă în centrul defensivei, lipsa unui jucător cu experiență în acel compartiment a fost evidentă și era mare nevoie de un jucător cerebral, care să aducă un plus de valoare într-o apărare care a primit mult prea multe goluri. Nu doar fundașii centrali sunt de vină pentru numărul mare de goluri încasate, dar siguranța defensivă a lipsit cu desăvârșire, iar Grigore, Giafer și Ehmann vor avea de astăzi un coleg, dar și concurent, de calitate.

Andre Pinto trebuie să aducă mai mare siguranță în apărare și cred că are toate argumentele necesare. Desigur, este un transfer ”temporar”, a venit la Dinamo să își relanseze cariera, nu putem nega realitatea, dar dacă el ne va ajuta pe noi și noi îl vom ajuta pe el, atunci toată lumea iese în câștig. Având peste 150 de meciuri în prima ligă a Portugaliei, multe dintre ele la cel mai înalt nivel, cu siguranță va fi un mare câștig pentru Dinamo!

41 de meciuri a strâns Pinto pentru Sporting în trei sezoane

93 de meciuri a strâns în tricoul echipei Braga, pentru care a fost și căpitan o perioadă de timp. 

22 de meciuri a avut la Panathinaikos în sezonul 2012/2013

CAMPANIA DE TRANSFERURI CONTINUĂ

Cum spuneam și mai sus, postul de fundaș central nu este singurul cu probleme, iar de acest lucru este conștient și Iuliu Mureșan ,care a spus astăzi că mai poate fi adus un jucător. ,,Mai sunt discuții cu alți jucători, analizăm și unde ne arde mai tare poate mai aducem un jucător”

Desigur, ar fi cel puțin trei posturi cu probleme, dar se pare că problema majoră o reprezintă în continuare postul de fundaș dreapta. Semnarea oficială a lui Nica nu a fost deloc reușită până acum și nu ai cum să nu te întrebi dacă fragilitatea lui fizică nu îl va face să nu poată evolua pentru Dinamo, nu are niciun meci oficial de aproximativ doi ani de zile și am văzut cu toții ce înseamnă improvizație cu Geani Crețu acolo, iar utililzarea lui Deian în apărare ii elimina plusul ofensiv pe care îl poate aduce echipei.

Dar totodată echipa are nevoie și de un playmaker la centru, pe lângă numărul mare de goluri încasate, noi nu reușim să marcăm, golul lui Torje a întrerupt o serie de aproape 6 meciuri fără gol marcat, iar pentru această nereușită contează mult și lipsa de creativitate . Sunt fani care spun că Dinamo ar avea nevoie și de încă un vârf, chiar și Dario a spus acest lucru în momentul în care a plecat de la Dinamo, dar să nu uităm faptul că bugetul nu este unul nelimitat și nu pot fi aduși jucători cu nemiluita. Aștept și eu cu nerăbdare să vedem ce decizie se va lua.

,,Fundașul central portughez Andre Almeida Pinto a semnat astăzi un contract cu Dinamo București până la finalul sezonului competițional 2021-2022, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan pentru pagina oficială de Facebook a clubului nostru.

Născut pe 5 octombrie 1989 la Vila Nova de Gaia, Andre Almeida Pinto a evoluat ultima oară la Farense, în prima ligă a Portugaliei, 12 meciuri și un gol în sezonul trecut.

Format la Academia clubului FC Porto, Andre Almeida Pinto a evoluat pentru toate loturile naționale ale Portugaliei, de la U16 la U23, având o selecție și pentru prima reprezentativă, în 2015. 10 este numărul echipelor la care a evoluat Andre Almeida Pinto în carieră: FC Porto, Santa Clara, Vitoria Setubal, Portimonense, Olhanense, Panathinaikos, Braga, Sporting Lisabona, Al-Fateh și Farense.

4 este numărul cu care Andre Almeida Pinto va juca la Dinamo București”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare