Pierdem două puncte, RATĂM INCREDIBIL!

Dinamo a jucat în această seară la Miercurea Ciuc un meci extrem de important în lupta pentru play-off.

Ovidiu Burcă a surprins cu titularizarea lui Quentin Bena în fața apărării, Nelut Roșu a acuzat ceva probleme medicale și a fost lăsat pe banca de rezerve. Ca la partida cu Slatina, Burcă a preferat să joace cu Oncescu pentru postul U19, fiind sacrificat Filip Dujmovic:

Oncescu, Moura, Patriche, Giafer, Amzar, Iglesias, Bena, Larrucea, Ghezali, Bani, Pop

Rezerve: Dujmovic, Dudea, Iulian Roșu, Borcea, Buhăescu, N Roșu, Șerban, Delciu, Florescu

Ocazie foarte mare în minutul 5, gazdele au scăpat pe contraatac în flanc, centrare în fața porții, Denis Oncescu nu ajunge la minge, Deniz e aproape să o împingă în propria poartă. Început mai bun al gazdelor, care au ținut mai bine de minge și au pus presiune pe liniile noastre defensive.

Fanii dinamoviști au fost prezenți alături de echipă și la Miercurea Ciuc, peste 100 de fani au fost alături de Dinamo și au dominat fondul sonor.

A fost un sistem 4-1-4-1 cu Bena în fața fundașilor, Bani și Ghezali în benzi, Gorka a fost urcat lângă Dani Iglesias. După primele 5 minute, Dinamo a început să țînă mai mult de minge și să domine partida. Din păcate, fără ocazii, dar din nou cu decizii discutabile ale arbitrului.

În minutul  24 Dinamo putea să deschidă scorul total întâmplător, la o faza ciudată, Ghezali centrează de pe linie, mingea s-a dus pe lângă portar și s-a oprit pe linia porțîi.

A fost cam singură noastră ocazie în primele 25 de minute, am legat destul de bine jocul, dar fără a crea pericol la poarta lui Gyenge. Singurele probleme le-am avut cu Richard Jelena, un atacant foarte bun, înalt, masiv, dar și cu ceva tehnică. Ghezali mult mai implicat în joc astăzi, un plus adus de jucătorul crescut de St-Etienne.

Oncescu a fost încercat cu un șut de la distanță de la 30 de metri, dar tânărul dinamovist a respins bine în lateral, o intervenție sigură a tânărului portar.

Dinamo are minute foarte bune de joc, cei de la Csikszereda se grăbesc, Gorka are o ocazie foarte bună din fază fixă, trimite cu capul pe lângă porta, Gorka trimite un șut spre poartă de la 25 de metri singur, portarul a respins prost, dar s-a grăbit. Pop a împins imediat după mingea în poartă, dar era în offside. Minute foarte bune de joc ale băieților noștri. Gorka trebuia să îi paseze lui Pop înainte de a șuta.

0-0 la pauză, un meci bun al băieților noștri, un meci viu, nu am fost deloc sub adversari, am dominat în deplasare la Miercurea Ciuc.

Repriză a două a început cu dominarea gazdelor, Dinamo a stat mai mult la cutie, presiune pusă de Csikszereda. După un meci mai slab în partea a doua, Pop a fost schimbat cu Vasile Buhăescu în minutul 58.

Vasile Buhăescu a fost aproape să marcheze, o centrare în fața porții în forță a lui Ghezali, Buhăescu reia spectaculos, dar mingea se duce puțîn pe lângă. Incredibil ce ghinion.

Dinamo a gestionat bine până la urmă minutele de presiune și am început din nou să dominăm, dar mingea nu a vrut să între în poartă, au fost și câteva șuturi anemice de la distanță, părea că se îndreaptă către un 0-0. Ghezali a încercat și el un șut din interiorul careului de la 16 metri, dar mingea a fost reținută cu dificultate de portar. În minutul 77 Oncescu ne scoate după ce apărarea noastră a dormit efectiv. Alin Șerban a fost introdus în teren în minutul 78 în locul lui Amzar, care avea și cartonaș galben.

Ahmed Bani are și el o bună oportunitate, a intrat în careu, dar și-a închis unghiul și a tras slab din centrul careului, o nouă oportunitate irosită.

GHEZALI RATEAZĂ O OCAZIE MONUMENTALĂ, SINGUR CU PORTARUL ȘI RATEAZĂ INCREDIBIL! RATĂM DIN NOU INCREDIBIL

VASILE RATEAZĂ ȘI EL DIN MIJLOCUL CAREULUI, DAR GHEZALI AVEA POZIȚIE DE ȘUT ÎNAINTE, CE DE OPORTUNITĂȚi IROSITE!!!

Doar 0-0, dar sunt două puncte irosite astăzi, incredibil cum am ratat pe final de meci, Ghezali și Vasile ne-au mâncat meciul în ultimele minute…mare păcat.