Pentru ei este derby, trebuie să fie și pentru noi!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Craiova se întâlnesc astăzi pe stadionul Dinamo, într-un meci cu multe orgolii la mijloc.

Formația noastră lupta pentru salvarea directă, o victorie ne menține cu șanse, dar pentru olteni este un meci special. Cunoaștem deja cât de mult își doresc oltenii o victorie împotriva noastră.

Craiova de astăzi poate fi considerată de fapt adevărata Craiova, cea venită în 2015 în Liga I este mai degrabă o clonă, dar și cu ei am văzut ce înseamnă dorința de a învinge Dinamo. Stăm foarte rău la meciurile directe, mai mult decât atât, la Craiova nu am marcat nici măcar un gol de când au inaugurat noul stadion. Ultima victorie a fost obținută prin 2018.

În meciul de astăzi, suporterii olteni vor veni în număr destul de mare, știm ce mesaje ”mobilizatoare” au transmis, vor fi câteva sute cu siguranță, dar noi trebuie să fim mult mai mulți decât atât și cred că sunt premise să se întâmple acest lucru. Trebuie să avem și noi mândria de câini, să nu fim dominați acasă. Nu mai există restricții în ceea ce privește prezența la stadion, e cazul să transmitem și noi un semnal.

Dincolo de asta, trebuie ca și atitudinea din teren a băieților să fie una că la un derby, ca la un meci decisiv. Să fie determinare, să văd agresivitate pozitivă, nu bezmetic, să ne păstrăm capul pe umeri și băieții să fie concentrați pe toată durata celor 90 de minute. Atitudinea poate face diferența!

Pentru ei este derby, dar și pentru noi trebuie să fie, este un duel de tradiție în fotbalul românesc și raportat la prezent, o ultimă șansă de a lupta pentru evitarea barajului.

Pentru ei este derby, trebuie să fie și pentru noi!

„Vrem să câștigăm. Știm cu toți că o victorie contra lui Dinamo ne-ar asigura salvarea în proporție de 60-70 la sută. Suntem conștienți însă că va fi un meci greu, se joacă. Dinamo nu mai este echipa de acum două luni. A schimbat antrenorul, îl cunosc bine pe Dusan Uhrin, știe fotbal. A luat patru puncte în ultimele două meciuri, fără să primească gol”, a declarat antrenorul juveților, Nicolo Napoli (60 de ani)

,,Nu toți jucătorii și-au revenit, Radu este încă accidentat, Jovanovic nu poate juca. Câțiva dintre ei nu s-au antrenat complet toată săptămâna, astăzi voi decide cine va rămâne și cine nu, în lotul pentru meciul de mâine seară. Este meci important pentru noi, adversar dificil.

Napoli a făcut o treabă bună acolo, e de mult timp, știe să lucreze bine acolo. Craiova se va concentra pe pase lungi, pe Compagno, un atacant foarte bun, trebuie să fim atenți în zona careului, sper ca băieții să fie pregătiți.  Matei este apt de joc, Torje s-a antrenat 3 zile, voi decide după antrenamentul de astăzi dacă va fi în lot.

Toate meciurile sunt importante, mai ales acesta, am câștigat un singur meci, nu este suficient pentru a evita barajul, trebuie să ne concentrăm să câștigăm, dar contează și cu cine jucăm.

Nu știu cum sunt jucătorii, antrenamentele au decurs normal, nu pot să vorbesc despre atitudine de când am venit, trebuie să decid primul 11, sper să fiu inspirat când fac asta.

Cred că Andrea Compagno este cel mai bun jucător al lor, au jucători buni la mijloc, trebuie să ne concentrăm pe echipa noastră, pe ce facem noi. Sper să nu facem greșeli mari în timpul meciului.

Sper să fie mulți spectatori la meci, să fie o atmosferă frumoasă, important pentru noi, suporterii să vină alături de noi! Este un pas mic pe care l-am făcut la Ploiești, trebuie să ne concentrăm să nu facem greșeli, să rezistăm 90 de minute, va fi greu pentru noi, Craiova are o echipa bună. Nu știu dacă este ultima șansă, sper să nu fie.

Nu vreau să vorbesc despre pregătirea fizică, dacă sunt sau nu, nu a fost o greșeală comisă de antrenori în ceea ce privește pregătirea, accidentările  au fost de vină, dacă au fost atât de dese accidentările, erau greu să pregătești echipa în condițiile astea, dar nu vreau să vorbesc mai multe.

Napoli este un antrenor foarte bun, a fost acolo de multe ori, are multe meciuri în România, mai multe decât am eu, a avut performanțe cu Craiova, este un antrenor bun și va fi o luptă pe cinste” ,a declarat Uhrin în cadrul conferinței de presă.

CITESTE SI:

,,Salut, ți-am trimis câteva bilete”

DINAMO-Craiova: Ne dorim această victorie! Ce variante are Uhrin

loading...

Lasă un răspuns