Oportunitate irosită

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a remizat cu Slatina pe teren propriu la Giurgiu, un meci frustrant, în care echipa noastră trebuia să obțină toate punctele puse în joc.

Doar un punct obținut, care nu ne ajută în lupta pentru play-off, ajungem la 17 puncte acumulate. Arbitrajul a jucat un rol important în deznodământ, nu putem nega acest lucru, am scris despre acest lucru într-un alt articol.

Cerem prea mult?

Dar și noi trebuie să ne asumăm partea de ”vină” pentru rezultat, deoarece ne-am bătut efectiv joc de meci și de ocaziile create, în special în prima repriză. Recunosc că încă mă bântuie ratarea lui Alexandru Pop din prima repriză, la faza creată de Moura, șutul bun al lui Bani a fost respins în față, dar atacantul dinamovist nu a fost în stare să marcheze din câțiva metri.

Nu am nimic cu băiatul, este un jucător extrem de muncitor, vrea să reușească, pune suflet, dar atunci când este implicat în joc aerian, unde este excelent, arată a jucător cu tehnică de liga a treia, atât și nimic mai mult. Chiar îmi pare rău, cu atât mai mult cu cât el este titularul postului și pare că Vasile Buhăescu este doar jucător de ultimele 10-15 minute în viziunea lui Ovidiu Burcă.

Nu doar Pop a ratat, Iglesias, Nelut, Moura..Nelut din nou, dar și alții au ratat ocazii peste ocazii. Ar trebui să mă bucure faptul că ajungem în fața porții, că ducem bine mingea și ne creăm oportunități, dar în acest moment al sezonului ar trebui deja să le speculăm, să nu irosim ocaziile. Ducem o cursă de recuperare a punctelor ratate în prima parte a sezonului și este ultimul lucru pe care putem să îl facem acum într-o cursă de urmărire.

Din păcate nu avem nici jucători care să vină cu șuturi de la distanță, ieri era o pâine de mâncat, portarul oaspeților era extrem de nesigur și nu l-am încercat atât cât ar fi trebuit.

Defensiva este top! Un nou meci fără gol primit, în seria aceasta de 7 meciuri fără înfrângere, Dinamo are doar două goluri primite și nu este întâmplător, jocul este bine organizat, dar din păcate este nevoie de această defensivă solidă pentru a obține puncte, deoarece atacul oferă mult prea puțin și ne costă puncte importante.

Dacă am fi avut un alt jucător acolo în față, poate aș fi fost ceva mai încrezător în șansele echipei noastre pentru play-off, acum sunt destul de rezervat, tocmai pentru că avem aceste dificultăți la finalizare. E dureros când vezi anumite execuții pe care le putem accepta cu greu și în miutele noastre de non-profesioniști.

Sunt 4 meciuri rămase de jucat în campionat, avem și două meciuri în Cupa României, însă meciurile din campionat sunt cele prioritare, acolo este lupta noastră cu adevărat și sper că vom reuși să obținem cât mai multe puncte. Dar vor fi meciuri în care vom avea mult de tras pentru a obține puncte, pentru a fi acolo în față atunci când se trage linie. Se va lucra și la partea de finalizare în următoarele săptămâni, să sperăm că ocaziile se vor răzbuna și ne vom descătușa pe viitor…sper!

Ovidiu Burcă, după egalul cu Slatina! Unde trebuie să lucreze echipa

Vlad Iacob după ce Dinamo a fost dezavantajată clar! Ce spune de lupta pentru play-off

loading...

Lasă un răspuns