duminică, iulie 21, 2024
AcasăStiri DinamoOFICIAL! Cosmin Contra a semnat prelungirea

OFICIAL! Cosmin Contra a semnat prelungirea

A sosit vestea asteptata cu nerabdare de toti fanii dinamovisti in ultimele saptamani. Site-ul oficial al clubului a anuntat in urma cu cateva momente ca antrenorul Cosmin Contra si-a pus in sfarsit semnatura pe actele de prelungire.

Astfel, el va fi antrenorul lui Dinamo pana pe 30 iunie 2018, „echipa” sa fiind completata in continuare de antrenorul secund Jerry Gane si preparatorul fizic Javi Reyes.

Iata mai jos comunicatul oficial al clubului:

„OFICIAL. Cosmin Contra a semnat!

FC Dinamo București anunță prin intermediul site-ului oficial al clubului, www.fcdinamo.ro, că antrenorul principal Cosmin Contra a semnat, în urmă cu câteva momente, prelungirea contractului cu clubul din Ștefan cel Mare, valabil până la 30 iunie 2018.
Antrenorul secund Ionel Tersinio Gane și preparatorul fizic Javi Reyes au semnat, de asemenea, contracte cu FC Dinamo București pentru sezonul competițional 2017-2018.
Cu Cosmin Contra la conducerea tehnică, echipa din Ștefan cel Mare ocupă la această oră locul 3 în Liga 1 Orange, la doar două puncte de ocupantele primelor două poziții în clasament, și va juca finala Cupei Ligii Adeplast în acest sezon competițional.
În numele tuturor dinamoviștilor, clubul din Ștefan cel Mare urează mult succes conducerii tehnice a echipei noastre!

DOAR DINAMO BUCUREȘTI!

101 meciuri a jucat Cosmin Contra la Dinamo. A marcat 8 goluri în tricoul alb-roșu, în Liga 1, între anii 1996 și 1999.

7 este numărul cluburilor la care Cosmin Contra a evoluat ca jucător într-o carieră impresionantă: Poli Timișoara, Dinamo, Alaves, AC Milan, Atletico Madrid, West Bromwich și Getafe. Cosmin Contra a ajuns cu Alaves până în finala Cupei UEFA din 2001, iar la Getafe a jucat de două ori finala Cupei Spaniei (2007, 2008).

7 echipe a antrenat Cosmin Contra în carieră: Poli Timişoara (septembrie 2010-februarie 2011), Fuenlabrada (august 2012-octombrie 2012), Petrolul Ploiești (octombrie 2012-martie 2014), Getafe (martie 2014-ianuarie 2015), Guangzhou R&F (ianuarie 2015-iulie 2015), Alcorcon (iunie 2016-octombrie 2016) și, din luna februarie a acestui an, Dinamo București.

 

7 goluri în 15 meciuri a marcat Ionel Tersinio Gane (45 de ani) la Dinamo în sezonul competițional 1998-1999. Antrenorul secund al dinamoviștilor și-a început cariera de tehnician la Universitatea Craiova și a mai antrenat echipele FC Brașov, CS Turnu Severin, Corona Braşov, CS U Craiova, Petrolul Ploieşti și CSM Rm. Vâlcea.

10 echipe a mai pregătit, în cariera sa, preparatorul fizic spaniol Javi Reyes (46 de ani): Granada, AD Ceuta, Albacete, Ejido, Huelva, Deportivo La Coruna, Athletic Bilbao, Diosgyor VTK, Almeria și Neftchi Baku.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare