AcasăStiri DinamoOFICIAL. Andre Almeida Pinto la Dinamo București

OFICIAL. Andre Almeida Pinto la Dinamo București

Andre Almeida Pinto la Dinamo

București, 21 septembrie 2021. Fundașul central portughez Andre Almeida Pinto a semnat astăzi un contract cu Dinamo București până la finalul sezonului competițional 2021-2022, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan pentru pagina oficială de Facebook a clubului nostru.

Născut pe 5 octombrie 1989 la Vila Nova de Gaia, Andre Almeida Pinto a evoluat ultima oară la Farense, în prima ligă a Portugaliei, 12 meciuri și un gol în sezonul trecut.

Format la Academia clubului FC Porto, Andre Almeida Pinto a evoluat pentru toate loturile naționale ale Portugaliei, de la U16 la U23, având o selecție și pentru prima reprezentativă, în 2015. 10 este numărul echipelor la care a evoluat Andre Almeida Pinto în carieră: FC Porto, Santa Clara, Vitoria Setubal, Portimonense, Olhanense, Panathinaikos, Braga, Sporting Lisabona, Al-Fateh și Farense.

4 este numărul cu care Andre Almeida Pinto va juca la Dinamo București.

Nevoia de stabilitate

4 trofee are Andre Almeida Pinto în palmares, Cupa Portugaliei cu Braga (2016) și cu Sporting Lisabona (2019), precum și Cupa Ligii cu Sporting Lisabona (2018, 2019).

Am adus jucători cu experiență care nu erau pregătiți. Știam, ne-am asumat asta. Chiar azi mă întâlnesc cu un jucător care a venit, fundaș central. Întărim echipa, dar acești jucători vor începe să fie apți și să-și arate măsura valorii cred eu după pauza din octombrie a echipei naționale. Dada, e Andre Pinto. E la București, a venit azi-noapte. Acum merg cu el la club să semnăm contractul. Ne-am pus de acord, ar trebui să fie doar o formalitate. Dar vedem, până semnează se pot întâmpla lucruri”, a spus Mureșan la GSP Live.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare