AcasăEditorialO șansă pentru Flavius

O șansă pentru Flavius

Fanii dinamoviști așteptau să vadă ce se întâmplă cu Flavius Stoican, după meciul cu Craiova.

De fapt, mai corect spus, umilința cu Craiova, o partidă în care nu am contat și Dinamo a fost departe de a fi vreo echipă pregătită, capabilă să ofere vreo replică. Genul de meci care te face să te gândești pentru ce mai lupți, dacă nu cumva jucătorii au renunțat ei la a mai crede în șansele lor.

Timpul foarte scurt între partida de acasă și următoarea deplasare, de la Arad, l-au ținut în funcție pe Flavius Stoican, care primea o ultimă șansă. Realist vorbind, mulți ne așteptam la o nouă înfrângere, dar nu a fost așa, Dinamo a rezistat în dublă inferioritate numerică, 0-0 și am obținut un punct nesperat, primul punct din deplasare.

Ieri, ne întrebam cu toții ce se va întâmpla cu Flavius odată cu acest meci, va rămâne în funcție, ori vom avea parte de o schimbare înainte de partida cu Mediaș. Administratorul judiciar, Răzvan Zăvăleanu, care a devenit cam numărul unu în club, a spus clar și răspicat, Flavius rămâne la Dinamo. Vot de încredere pentru Stoican:

„Situația lui Stoican e simplă. Niciodată nu s-a pus problema plecării lui. Nu poți schimba un antrenor după doar 4 etape, efectiv nu are timp să-și expună ideile. Așadar, Stoican are toată susținerea noastră. Domnul Mureșan nu ține de scaun.

A spus că dacă se consideră că plecarea sa ar face bine clubului, nu ar ezita. Din câte știu eu, nu s-a problema demisiei până acum, cum s-a scris în presă. Atât Stoican, cât și Mureșan, rămân la Dinamo”, a spus Răzvan Zăvăleanu pentru Digisport.

  • Discursul a funcționat de data asta

Trebuie să recunosc, nu mă așteptam la o replică atât de puternică din partea echipei noastre la Arad. Erau toate premisele pentru o nouă înfrângere la scor, public prezent în număr foarte mare, eu cred că au fost aproape 10 000 de fani, o echipă în formă și dornică să învingă pe Dinamo pe teren propriu, după 29 de ani. Un meci cu iz de derby pentru gazde, împotriva echipei care primea 6 cu 3 zile în urmă.

Dar nu a fost așa, Dinamo a luptat de la egal la egal, chiar și în inferioritate numerică, am văzut o altă atitudine din partea echipei. De dată asta, se pare că Stoican nu a vorbit la pereți.

  • Ștergem cu buretele ce a fost în primele 4 etape?

Venirea lui Stoican nu a produs nicidecum schimbarea așteptată de Mureșan, după meciul promițător de la Pitești, pierdut totuși de Dinamo cu 2-1, în urma unei greșeli masive de arbitraj, sperăm ca lucrurile să meargă din bine în mai bine. Am mers din rău în mai rău, am primit 3, 4, respectiv 6 goluri, timp în care am marcat o singură dată. Fără reacție, fără idei, fără identitate

  • Defensiv am stat bine, ce ne facem cu jocul de construcție?

Defensiv, Dinamo a arătat mai bine la Arad, am fost o echipa mai organizată, mai disciplinată, cu excepția lui Răuță, care își pierde capul cu o lejeritate enervantă. Dar ofensiv suntem la pământ. Nu spun în niciun fel că este strict vina lui Flavius, aș ignora realitatea dacă aș face afirmația asta. Când te bazezi pe Celar și Ivanovski, singurul atacant transferat este accidentat, nu a fost adus înlocuitor pentru Sorescu, Torje are probleme persoane și nu știm la ce nivel va fi, Mihaiu veșnic accidentat, Matei este cam singurul care mișcă în atac, dar nu poate schimbă viața echipei de unul singur.

  • Cât mai multe puncte și când se va trage linie

Eu cred că următoarele etape sunt decisive pentru Flavius, mi-e greu să cred că nu există discuția serioasă în privința schimbării. Meciul următor cu Mediaș clar trebuie câștigat, nici nu există alt rezultat, iar victoria trebuia să fie una cât mai convingătoare posibil, ținând cont de problemele lor. Dar nu acolo ne dorim să ne ”umflăm” mușchii, aștept să obținem puncte și în partidele cu Rapid, Sepsi, mai puțin cu CFR, că totuși sunt realist.

A fost decizia lui Zăvăleanu, o respect, sunt liber să am un altfel de punct de vedere, cred în continuare că nici Flavius nu a avut parte de întaririle necesare unei prestații mai solide din partea echipei, dar și scuzele sunt limitate când încasezi un număr atât de mare de goluri și jocul arată lamentabil.

Sper că într-adevăr punctul de la Arad, să devină acel clisei menționat ”punct” de plecare. Rămâne de văzut pe viitor dacă va fi așa.

,,Cu siguranță ne dă încredere, indiferent ce le spuneam, cât încercam să iau presiunea, dacă rezultatele întârziau să apară, vorbele mele dădeau de un zid ,am eliminat presiunea și trebuie să fim atenți la ce urmează. Întâlnim pe Gaz Metan, după tot ce se întâmplă acolo, să tratăm meciul cu ușurință.

CFR de abia a câștigat în minutul 94, ne batem de la egal la egal cu oricine.Dacă am reușit cu UTA, cu o echipă valoroasă, de ce nu am putea scoate mult mai mult în următoarele meciuri, trebuie să fim concentrați”  Flavius Stoican

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare