O discutie despre normalitate!

Editorial

Scris de:

In spatiul public s-a lansat o tema de dezbatare, care ne priveste pe noi, iubitorii fotbalului.

Liga Profesionista de Fotbal, a emis un comunicat prin intermediul secretarului general, Iustin Stefan, care a cerut televiziunilor, sa schimbe modul in care sunt realizate programarile de etapa. 

In randul suflarii dinamoviste a existat o stare de nemultumire tot mai mare, in ceea ce priveste programarile meciurilor echipei noastre. In acest sezon, Dinamo a fost clar dezavantajata, am avut chiar o serie de 4 meciuri consecutive, in care am evoluat luni seara. In total, am jucat de 6 ori luni seara si inca de 3 ori vineri seara. Meciul cu Gaz Metan Medias a fost programat vineri seara. Suntem de departe echipa care evolueaza cel mai putin in zilele de sambata si duminica. Daca ne uitam la rivali, aia sunt programati preponderent duminica seara, ori sambata seara. Niciodata luni seara. Si culmea, noi evoluam cel mai des luni seara, desi daca ne uitam la statistica, avem numarul cel mai mare de fani care vin din provincie la meciurile de acasa, daca tot vorbim de sacrificii. 

„Stabilirea programului meciurilor din Liga 1 trebuie sa se faca tinand cont, in primul rand, de suporterii care infrunta vremea rea si vin la stadion. Nu este normal sa se dispute lunea meciuri din Liga 1. De asemenea, nu este normal ca meciurile programate in acest anotimp in zilele de vineri, sambata si duminica sa inceapa atat de tarziu, adica la ora 21:00 sau la 20:30”. a fost parte din mesajul LPF.

Au fost lansate si sondaje pe pagina oficiala de facebook a LPF, mi se pare putina ipocrizie ca vine din partea lor, de parca ei nu nicio vina in toata povestea si tocmai acum intervin, dupa ce fanii dinamovisti au protestat in mai multe randuri, chiar si pe stadion, cand au afisat diverse bannere cu privire la aceasta situatie. Sa nu uitam ca si in sezonul trecut, Dinamo a fost programata de 10 ori luni seara, in sezonul regular, de departe echipa care a evoluat cel mai des luni, alte echipe nici macar nu au fost programatate o singura data sa evolueze atunci. 

Evident ca iarna, nici nu ar trebui sa se puna problema ca meciurile sa se dispute de la ora 21:00 sau 20:30, asa cum nu ar trebui sa avem nici meciuri luni seara. Da, ne dorim sa evoluam la ore decente, in week-end.  Nu stiu daca demersul va avea vreun efect, deoarece in fond televiziunile au ultimul cuvant de spus, cluburile din Romania depind in acest moment de televiziunile care platesc milioane de euro in schimbul drepturilor de televizare a meciurilor din Liga 1. Banii primiti reprezinta pentru echipe procente majoritare ale bugetelor anuale.Chiar si pentru Dinamo, echipa cu buget de 5,5 milioane de euro, banii din drepturile de televizare, reprezinta o suma considerabila. 

Fotbalul este in primul rand pentru suporteri, aia care au fost indepartati sistematic de la stadion, din cauza eliminarii treptat din fotbal a echipelor de traditie, disparitia rivalitatilor, spectacolul fotbalistic mizerabil in multe momente. Este aberant sa ii ceri unui iubitor de fotbal, sa vina in decembrie, la 10 seara pe stadion, sa plece foarte tarziu in noapte, inghetat, pentru a urmari un spectacol de proasta calitate, dovada a lipsei de respect si pentru televiziuni show-ul adevarat se petrece in studio, cand au declaratii bombastice de la Becali si compania. 

Sper sa nu fi fost doar un foc de paie, sa fi lansat aceasta tema de dezbatere, doar pentru a castiga la capitolul imagine, sa mearga mai departe cu acest demers si sa forteze televiunile sa inteleaga ca bataia de joc nu trebuie sa mai continue! 

loading...

Lasă un răspuns