Nu trebuie sa ne oprim aici!

Editorial

Scris de:

Cat de mult a trebuit sa asteptam acest transfer. Incerc sa imi aduc aminte de cand se tot discuta de transferul unui atacant, care sa reprezinte o concurenta serioasa pentru Bizon. Intre timp insa nu doar ca am fost nevoiti sa acoperim acest post deficitar, dar am avut si cativa jucatori ce au parasit haita. 

Venirile lui Nistor si Nemec cel putin la prima vedere, sugereaza ca ne-am acoperit nu doar numeric, dar si calitativ. Transferuri ce trebuie sa duca Dinamo in aria posibilitatii de a atinge obiectivul impus la inceputul sezonului, o clasare in primele doua. Pana la venirile lor, eram undeva in zona fabulatiilor, deoarece cu ce ne prezentam, era imposibil. Acum ne apropiem. Nu spun ca suntem acolo, deoarece mai trebuie sa punctam doua transferuri ca sa putem fi in grafic.

Dinamo a pierdut saptamana trecuta doi jucatori din defensiva, unul fiind chiar capitanul de moment la echipei. Marc nu a evoluat deloc in acest sezon, dar Mevlja a lasat un gol imens, dar de pe urma caruia s-au obtinut si ceva bani. Acum bani nu mai pot fi investiti pentru transferuri, deoarece in mod oficial si perioada de transferuri de vara s-a incheiat in Romania si pot fi adusi doar jucatori liberi de contract, profilul jucatorului atat de apreciat de conducerea dinamovista.

Insa daca piata ofera variante interesante, putem profita, dar sa aducem doar strict ce avem nevoie, nu este cazul sa facem incercari cu fotbalisti care au evoluat ultima oara acum 2 ani si atunci o faceau foarte prost. Un fundas central este necesar, deoarece nu suntem acoperiti numeric si nici valoric nu sunt convins, deoarece grupul de fundasi centrali din acest moment nu are nici experienta, nici omogenitate si fara o defensiva sigura, cu greu ne putem clasa pe podium. Deasemenea, am spus-o in diverse randuri si ma vad nevoit sa o repet, Dinamo are o gaura in flancuri, acolo unde ne bazam doar pe Rotariu si Lazar, jucatori de valoare, care au inceput bine acest sezon, dar care nu pot duce inca 18 meciuri in acest ritm, mai ales ca pot interveni accidentari sau suspendari. Prin aducerea unui mijlocas de banda, Dinamo si-ar asigura ofensiva si cel mai important, Andone ar avea solutii si va putea veni cu schimbari in repriza secunda, lucru ce este imposibil momentan.

Transferul lui Nemec mi-a dat o stare de optimism, sper sa continuam pe aceeasi linie si sa avem la finalul saptamanii, lotul complet.

VIDEO: Cine este Adam Nemec, noul atacant al echipei noastre

loading...

Lasă un răspuns