Nu este suficient

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de startul sezonului în liga a doua, în vreme ce cuvântul promovare a tot fost lansat în spațiul public.

Ieri Dinamo a anunțat 5 transferuri oficiale, doi jucători eligibili U21, Alin Șerban și Ionuț Bobea, dar și trei jucători mai experimentați, Cătălin Țîră, Alexandru Pop și Iulian Roșu. Cinci transferuri care nu au menirea să impresioneze și dacă analizăm obiectiv, nu cred că ne pot aduce mai aproape de ideea de a avea o echipă mult mai puternică.

Par a fi jucători de lot, nicidecum titulari de drept, ori pentru a putea vorbi despre promovare, ori măcar să emitem pretenții să fim în primele locuri, avem încă deficit de jucători de calitate în anumite compartimente.

Nu cred că trebuie aduși foarte mulți jucători, deși și în newsletterul transmis de DDB, era menționat în urmă discuției cu Vlad Iacob, că ar mai veni 5 jucători, care știu că nu ar face parte din ”lotul” transferat ieri. Ieri au semnat doar jucătorii aflați în probe, nu sunt parte din cei vizați de conducere. Poate sunt mulți încă 5 jucători, dar cu siguranță de minim 3 avem nevoie.

Ne trebuie un portar cu experiență, după decizia de a nu ne baza pe Mihai Esanu. Avem nevoie de un fundaș central cu experiență, să completeze compartimentul defensiv, în continuare consider că ne mai trebuie un jucător la mijlocul terenului, poate și cineva care să aducă un plus ofensiv, deși numeric stăm bine, am anumite dubii în privința calității.

Deși odată cu transferurile lui Catalin Țîră si Alexandru Pop, am ajuns la 3 atacanți în momentul de față, greu de crezut că mai poți aduce încă unul, fără a renunța la unul dintre cei transferați în ultimele zile. Deja avem probleme cu Gavrilă, care nu intră in planurile lui Burcă.

Poate pentru meciul cu Progresul Spartac, ceea ce avem la dispoziție să fie suficient pentru obținerea punctelor puse în joc, dar cred că trebuie să avem și o doză de realism, avem nevoie de întăriri în continuare, nivelul competiției nu este atât de scăzut în liga secundă. Sper că administratorul judiciar, cu cel special, să ajungă pe aceeași lungime de undă când vine vorba de transferuri, să nu existe vreun blocaj.

OFICIAL: 5 transferuri pentru Dinamo!

,,Administratorul special Vlad Iacob anunță, prin intermediul paginilor oficiale de Facebook și Instagram ale clubului, transferurile jucătorilor Alexandru Pop, Ionuț Bobea, Iulian Roșu, Alin Șerban și Cătălin Țîră (foto, de la stânga la dreapta) la Dinamo 1948.

Alexandru Pop, 29 de ani, atacant, a debutat pentru Gloria Bistrița și a mai evoluat în carieră pentru Dunărea Călărași, Dacia Unirea Brăila, UTA, Aerostar Bacăr, Viitorul Tg. Jiu, Poli Timișoara, Rapid, Minaur Baia Mare și AFC Odorheiu Secuiesc.

Născut pe 1 mai 2002, mijlocașul Ionuț Bobea vine de la AFC Odorheiu Secuiesc și a adunat primele minute în tricoul dinamoviștilor în meciurile amicale cu SC Popești Leordeni și CS Tunari.

Mijlocaș, Iulian Roșu (28 de ani), ultima oară la divizionara secundă Metaloglobus, a făcut parte din lotul Astrei Giurgiu, campioană în urmă cu 6 ani. Fost internațional U17, U19 și U21 al României, Iulian Roșu are două meciuri în grupele Europa League, în 2011, în tricoul celor de la FCSB.

Alin Șerban, mijlocaș născut pe 7 septembrie 2002, și-a început cariera la CS Mioveni, echipă cu care a promovat în Liga 1 în vara anului 2021. Sezonul trecut a fost împrumutat de CS Mioveni la Viitorul Dăești.

Format la Academia de juniori a clubului nostru, atacantul Cătălin Țîră (28 de ani) a mai evoluat sezonul trecut pentru Dinamo, 8 jocuri și un gol în tricoul alb-roșu, iar în prima parte acestui an a jucat pentru italienii de la Bisceglie.
Bine ați venit la Dinamo 1948!” a fost mesajul Dinamo 1948.

O detaliere cu privire la situatia folosirii siglei cu cainii rosii

loading...

Lasă un răspuns