Nu aruncați cu pietre în tinerii de la Dinamo

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

În ultimul timp am tot auzit numai injurii și jigniri la adresa tinerilor jucători crescuți de Dinamo și care acum fac parte din lot.

Pentru că e una să critici constructiv un jucător (și, recunosc, unori în verva rezultatelor negative, am emis și eu) și alta e să înjuri ca la ușa cortului și să ameninți, fie chiar și prin intermediul rețelelor sociale, o persoană, indiferent de domeniul în care își desfășoară activitatea.

Și asta pentru că:

1. Sunt ai noștri!
Sunt crescuți în curtea lui Dinamo și s-a investit în ei și în pregătirea lor timp de ani de zile. Și ei ar trebui să fie modele pentru copiii și juniorii pe care noi vrem să îi atragem către CCJ. Vorba unui frate inimos dinamovist “cum naiba vrem să vină din urmă o nouă generație dacă noi ne batem joc de generațiile anterioare! Cum să atragem dacă noi nu mai avem niciun copil prin cartierele bucureștene care să fi făcut pasul de la juniori la echipa mare? CUM?!” Păi înainte în fiecare cartier erau măcar doi-trei care erau în loturile de juniori de la Dinamo și mai trăgeau după ei la meciuri încă vreo 10-15.

2. Pentru că Dinamo le-a rămas datoare!
Da, clubul FC Dinamo, în ultimii 3 ani le-a rămas datoare acestor jucători. Pentru că i-ai transformat într-o struțo-cămilă! I-ai luat de la juniori și i-ai băgat direct în prima echipă, să fie la număr, fără să îți pese ce se întâmplă în mintea lor, fără un sistem prin care să îi pui alături de jucători cu experiență, fără un psiholog care să îi pregătească mental pentru ce a urmat! Pentru că le-ai distrus personalitatea! Asta după ce, 5 ani de zile, le-ai rupt gleznele și articulațiile pe mizeria “baza Granitu”.

Și nu i-ai lăsat să joace la echipa a II-a. Și atunci când au fost trimiși acolo, niciunul dintre antrenorii de la echipa mare nu a fost în stare să se implice direct și să le stabilească o strategie, un program fix, prin care să îi formeze într-o ideologie de joc și un plan tactic! Apoi ai stat chibiț pe margine și ai comentat că “ce praf sunt ăștia nici în liga a III-a nu fac față!”

Păi noi nu am avut o strategie coerentă la prima echipă, am schimbat 5 antrenori și 53 de jucători doar în ultimul sezon! Ei lângă cine să crească? De unde să învețe? Cine a avut timp să se ocupe de ei când conducerea anterioară și o parte din jucători era preocupați cum să distrugă mai degrabă acest club? I-ai luat la prima echipă și s-au antrenat acolo. Păi am văzut cum s-au antrenat alături de greviștii și puciștii care ne-au băgat în liga a II-a!

3. Pentru că sunt singurul bun vandabil al lui Dinamo la ora actuală!
Ne convine sau nu să recunoaștem, acești tineri sunt viitorul financiar al clubului Dinamo pe termen scurt! Atât din punct de vedere al marketing-ului, cât și din punct de vedere financiar prin vânzarea de jucători! SINGURUL!
Vorba cuiva deunăzi pe social media “auzi, ăștia (n.r. clubul Dinamo) scot la vânzare noile echipamente. Dar noi cu ce jucător ne luăm tricourile”? Și vin eu și plusez ce rost mai are să scoți la vânzare echipamente dacă tu nu ai cu cine să faci o campanie să le promovezi?

Pentru că peste tot în social media apar denigrări și numai lucruri negative la adresa lor. Cum se spune “au numai presă negativă”. Iară din punctul de vedere al vânzării de jucători, la cât sunt de dărâmați psihic la ora actuală, cine să îi ia? Pentru că tu, anul trecut, în loc să îi iei unu-doi și să îi dai împrumut la o echipă cât de cât din liga a II-a și să îi crești valoric, i-ai ținut în mocirla ta. Și acum îi lași carne de tun să îi înjure unul și altul și să îi amenințe pe ei și familiile lor!

Acum nu zice nimeni să îi luăm în brațe și să îi aplaudăm când greșesc. Dar una e să vină antrenorul cu preparatorul fizic și psihologul la tine, să faci o analiză pe meci cu fazele de joc și să faci un program de antrenament în acest sens și alta e să te lase în gura lupilor și a te ia la tocat toată lumea! Așa nu înveți nimic. Și meciul următor ești și mai frustrat și greșești și mai mult!

Ca epilog la acest text eu, cu permisiunea domniilor voastre, vă rog să vă îndreptăți atenția spre adevăratul rău din jurul acestei echipe. Spre motivele pentru care s-a ajuns aici. Să ne uităm de ce au fost făcute anumite transferuri mai slabe decât ce avem noi în curte. Și cine vrea să își promoveze anumiți jucători pe care îi au sub contracte de impresariere și pe care îi propun prin gazete sportive la Dinamo, iar pe ai noștri îi terfelesc în campanii vădit împotriva interesului clubului nostru!

HAI DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns