Nu a fost seara noastra: Infrangere la debut

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a debutat in aceasta seara in grupele noii competitii,  European League.

Adversara in grupele European League a fost chiar echipa  pe care am eliminat-o in play-offul Ligii Campionilor in luna Martie, Sporting Lisabona. Daca atunci, Dinamo a evoluat in fata a 2500 de caini care au purtat echipa catre victorie, de data aceasta, sala Dinamo a fost goala.

Un meci greu insa, in care s-a eliminat practic avantajul terenului propriu prin absenta fanilor. Dinamo a inceput insa bine meciul si la jumatatea primei reprize, echipa noastra conducea la 2 goluri diferenta, 9-7. Diferenta s-a marit la 13-10 in minutul 24, dar ulterior s-a inregistrat o cadere a echipei noastre, care le-a permis oaspetilor sa intre la cabine in avantaj minim, 16-15. Diferenta s-a marit la un moment dat chiar la 3 goluri, 20-17 si 20-23, dar Dinamo a dat semne de revenire prin Bizau si Ghioneau, care chiar au dus pe Dinamo in avantaj, 24-23. A fost un final nebun, in care s-a mers cap la cap si cu 5 minute inainte de final, portughezii aveau un avantaj de un gol, 25-24. Hebo a intrat si el pentru prima data in joc in acest joc chiar pe final de meci, surprinzatoare mutarea, care speram sa aduca un plus in atac, mai ales ca linia de 9 metri nu a fost in mare forma, Bannour a avut un procentaj de mai putin de 50% la aruncari. Din pacate, cu 3 minute inainte de final, dupa doua atacuri ratate ale echipei noastre, oaspetii au trecut din nou in avantaj de 2 goluri, 26-24. Golul lui Salvador cu 2 minute inainte de final, a pecetluit soarta meciului, 24-27. Golul lui Ghionea cu mai putin de 2 minute a readus putin speranta, dar Sporting avea atacul. Fina, 27-25 pentru Sporting, multe erori in atacul lui Dinamo.

Din pacate, Dinamo cedeaza intr-o competitie europeana dupa aproape 2 ani de invincibilitate in Europa. Este doar un prim meci, avem mult de tras, este clar ca nu ne va fi usor in aceasta competitie, unde intalnim echipe de mare valoare. Nu avem timp sa ne plangem de mila, mergem mai departe. Urmeaza deplasarea de la Kristiansad, unde Dinamo are nevoie de victorie pentru a fi in carti pentru calificarea mai departe.

 

“Ne asteapta un meci extraordinar de greu, chiar daca teoretic plecam favoriti fata de ei, cistigand la editia precedenta. Totusi, din cauza acestei situatii, am inteles ca lipsesc cativa jucatori, dar speram sa trecem cu bine peste acest meci si chiar daca suporterii nu se vor bucura din tribuna, cu siguranta o vor face din fata televizorului” declara Savenco inainte de meci

loading...

Lasă un răspuns