miercuri, iulie 17, 2024
AcasăEditorialMunții noștri falnici și "dâmburile grase".

Munții noștri falnici și „dâmburile grase”.

Dinamo a dispuatat primul meci de pregătire pe un stadion care îmi aduce aminte de perioada în care echipa secundă a clublui activa în liga a 3-a.

A venit Dinamo la Zărnești, iar acest lucru a însemnat mult pentru micuță localitate de lângă Brașov. Gazdele au făcut o primire frumoasă pentru Dinamo, înainte de meci la boxele micuțului stadion au răsunat cântecele echipei noastre, iar crainicul stadionului a vorbit despre ” oaspeți speciali”.

Din păcate gazonul nu a fost deloc unul propice pentru fotbal, probabil de aceea jucători precum Milanov sau Selmani nu au evoluat deloc, iar Gnahore avea ca principală preocupare pasrtrarea echilibrului și evitarea unei accidentări.

Un gazon de liga a 4-a , cu niste dâmburi „grase și frumoase”, asta nu a împiedicat însă tinerii noștri jucători caute îl impresioneze pe Kopic încă de la primul meci.

Nu este nicicum o acuză la adresa gazdelor, dar lipsa unor terenuri bune de pregătire sau pentru jocurile amicale, îndeamnă echipele romanești să caute cantonamente în afara țării desi poate restul facilitaților sunt mult mai bune decât afară.

De astăzi încep antrenamentele specifice primei perioade de pregătire, în care se va lucra mai mult pe latura fizică, de acumulare, urmând al doilea stagiu de pregătire se axeze mai mult pe  partea tactică și de formare a relațiilor de joc.

Începând cu ora 10:00 așteptăm la Matinalul Radio Dinamo 1948 pentru mai multe detalii despre meciul de ieri și acest stagiu de pregătire.

HAI DINAMO!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare