Mesajul lui Burcă: ,,Vom lupta până la ultima picătură”

Stiri Dinamo

Scris de:

FC Brașov a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de Dinamo, scor 0-2 (0-1), într-o partidă din etapa a 16-a din Liga 2.

O victorie care aduce echipa noastră mai aproape de zona de play-off, Dinamo a trecut peste Brașov în clasament odată cu acest succes. În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe locul 8, cu 24 de puncte, fiind la doar două puncte de locul șase, primul care duce în play-off, ocupat în acest moment de FC Buzău.

Antrenorul ”Câinilor”, Ovidiu Burcă, a declarat că va spera la calificarea în play-off, până în ultima secundă din ultimul meci.

Da, ne-au ajutat și celelalte rezultate. Vom lupta până la ultima picătură, la ultimul minut. Sunt bucuros că astăzi am câștigat contra unei echipe foarte bune, unui antrenor care îmi este și prieten, fost coleg, Dan Alexa. Cu un ochi râd, cu altul nu. A făcut o echipă bună aici.

Astăzi, cred că am fost echipa care a dominat meciul. Am avut personalitate, curaj, chiar dacă a fost un duel dificil. Cred că am făcut un meci foarte bun.

Ultimele minute se joacă cu mingi lungi, dar cred că dacă aveam mai multă luciditate mai puteam marca. Cred că suntem echipa care a meritat victoria.

(n.r. – dacă vor fi făcute transferuri în iarnă) Nu știu. Ne vom gândi. Vom face o analiză. Echipa a crescut de la meci la meci, nu a fost ușor să legi echipa în timpul campionatului, dar cred că am făcut o treabă bună. Mai avem un meci de Cupă, la Buzău, contra Sloboziei, și sper să câștigăm și acel meci pentru a termina cu o impresie pozitivă”, a declarat Ovidiu Burcă, după victoria cu FC Brașov.

Dan Alexa avea mari așteptări de la acest joc, însă nu s-a ales cu nimic. Tehnicianul consideră că meciul a fost câștigat de către echipa care a greșit mai puțin, adică Dinamo.

”Aveam speranțe de la jocul de astăzi. Aveam o perioadă foarte bune. Am spus că întâlnim o echipă foarte bună, foarte echilibrată, care au pierdut o singură dată în ultimele șapte-opt jocuri. Din păcate, două momente au decis jocul, două greșeli individuale ale noastre.

A câștigat echipa care a greșit mai puțin. Dinamo s-a apărat cu cinci jucători, nu am găsit variante. Am dus mingea în jurul careului lor, dar ne-a lipsit ceva. Ei au făcut diferența prin două acțiuni.

Într-un joc echilibrat, dacă nu profiți de situații, asta se întâmplă. Cred că a fost penalty. Nu vreau să comentez arbitrajul. Astăzi nu am pierdut din acest motiv. Nu aveam voie să facem greșeli.

Urmează o perioadă în care vom vedea ce șanse mai avem la play-off. Șansele n-au scăzut azi, ci la începutul campionatului, când am făcut pași greșiți. Vom vorbi cu cei din conducere. Vom întări echipa sau vom vedea ce este de făcut pentru partea a doua a campionatului”, a declarat Dan Alexa, la finalul duelului cu Dinamo.

Dinamo face un meci aproape PERFECT și ne apropiem de play-off!

Și dacă am fi pierdut?

loading...

Lasă un răspuns