Dinamo face un meci aproape PERFECT și ne apropiem de play-off!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astăzi s-a disputat meciul dintre Brașov și Dinamo.

Un ultim meci al unei runde incredibil de surprinzătoare, cu multe rezultate neașteptate, Ciuc a pierdut la Timișoara, Dej a remizat pe teren propriu cu Baia Mare, în condițiile în care au evoluat tot meciul în superioritate numerică.

Dar Dinamo trebuia să câștige, astfel încât aceste rezultate să fi contat. Burca a schimbat sistemul pentru acest meci, a optat pentru un sistem cu 3 fundași centrali, Bena, Giafer și Patriche în centrul defensive, Amzar și Moura benzi, la mijloc un trio format din Iglesias, Nelut Roșu și Iulian Roșu. În față cei doi atacanți, Vasile Buhăescu și Alexandru Pop.

Dinamo a început foarte bine meciul, sus, în pressing, cu agresivitate, impulsionată și de cei aproximativ 800 de suporteri dinamoviști care au făcut deplasarea la Brașov. Incredibilă susținerea de ce are au parte acești băieți.

Incredibil a fost și colegul nostru Sorin Badea pe comentariu, care a anunțat încă din primele minute că vom avea parte de penalty în minutul 13 și exact așa s-a întâmplat. Dinamo obține o lovitură de pedeapsă prin Iulian Roșu, iar Vasile Buhăescu marchează al treilea gol stagional, 1-0 pentru Dinamo și situația devenea mult mai bună pentru echipa noastră. Însă și Brașov avea pentru ce să lupte în acest meci, Dinamo a preferat să se apere, deși până în minutul 25 am controlat ostilitătile. Brașov a forțat în ultimele 10 minute ale reprizei, însă fără a pune în pericol poarta adversă.

Rămânea de văzut dacă Burca va rămâne la același sistem cu 2 atacanți sau va miza pe cartea contraatacului.

Brașov așa cum era de așteptat, a forțat în startul reprizei secunde, dar fără a pune în pericol poarta noastră, dar Dinamo a replicat pe contraatac, după o fază foarte frumoasă, Iulian Roșu marchează cu un șut superb la colțul lung, 2-0 pentru DInamo și calculele păreau încheiate.

Până pe final de meci, Dinamo a gestionat foarte bine presiunea gazdelor și reușim să obținem trei puncte de aur, trei puncte care ne duc la 24 în clasament și ne apropiem de locurile de play-off. Suntem la 2 puncte de Buzău, la 3 de Unirea Dej și în 2023 putem termina în primele 6.

Felicitări băieți pentru atitudine și felicitări suporterilor care au fost prezenți la Brașov!

loading...

Lasă un răspuns