AcasăEditorialMedias-DINAMO: Cand soarele va rasari! Primul succes al sezonului a venit

Medias-DINAMO: Cand soarele va rasari! Primul succes al sezonului a venit

Dinamo a mers la Medias cu gandul de a obtine prima victorie a sezonului. Echipa noastra a venit cu doar 2 puncte obtinute in primele 3 etape, astfel ca meciul de la Medias era un test important pentru Contra si baieti.

Contra l-a trimis in teren din primul minut pe Valentin Borcea de aceasta data, etapa trecuta a fost Magureanu, acum a fost randul lui Borcea sa joace in spatele lui Nemec. In rest, Camara si-a facut loc in primul 11, in locul lui Fabbrini. Borja Valle, care nu este inca prea bine pregatit fizic, a fost doar rezerva.

Dinamo a dominat primele 10 minute, am avut posesia, dar fara a putea pune in pericol poarta adversa, gazdele s-au limitat doar sa se apere si sa incerce cartea contraatacului. Asa cum il stim inca de pe vremea cand antrena Dinamo, Uhrin este in primul rand un antrenor realist, constient de faptul ca nu are cea mai dotata echipa, din punct de vedere tehnic. Daca Contra i-a oferit credit lui Borcea, Uhrin l-a schimbat dupa 3 minute pe Jica, in locul sau intrand Chamed.

Sorescu a incercat o executie spectaculoasa in minutul 14, a sutat din unghi, din voleu, dar dar mingea s-a dus in poarta laterala, in prealabil preluase superb in fata lui Chamed. Dupa cateva minute in care si Mediasul a incercat sa iasa la joc, Adam Nemec parea ca marcheaza primul gol la revenirea de la Dinamo, dar reluarea in plasa a atacantului ceh a fost anulata, corect, pe motiv de offside. Tomas Mejias a avut si prima interventie buna in tricoul lui Dinamo, portarul dinamovist a respins bine sutul lui Butean.

Momente mai bune de joc dupa minutul 30 pentru medieseni, Dinamo a pedalat cam in gol in prima parte, putin creativ jocul echipei noastre, care a avut mari probleme la constructie. Efectiv nu am foarte multe de spus despre o repriza in care Dinamo nu a reusit sa trimita niciun sut pe poarta. Modesta evolutia echipei noastre, care a avut posesia in primele minute, dar treptat s-a transformat totul intr-un joc de uzura, deloc spectaculos. Era clar ca aveam nevoie de o schimbare la pauza, pentru a schimba fata echipei.

Asa cum era de asteptat, Borja Valle a intrat in teren la pauza in locul lui Borcea, o schimbare normala de altfel, aveam nevoie de Borja Valle. Intrarea lui s-a simtit imediat, decarul dinamovist a creat superioritate in centru, i-a pasat lui Camara, care i-a pus mingea pe tava lui Gonzalez, care a marcat superb, la coltul lung, o executie mai putin de fundas, mai mult de extrema. Dinamo trecea in avantaj in minutul 50, un gol venit instant, in startul reprizei secunde.  Dupa intrarea lui Valle, gazdele au inceput sa joace mult mai agresiv si decarul dinamovist a incasat cateva lovituri. Dinamo a avut posesia si initiativa si dupa golul marcat, era clar faptul ca mediesenii au pregatit meciul la egal, sa fie echipa reactiva, nicidecum sa aiba posesia, un joc care sa nu ne puna mari probleme, ar fi fost bine pentru moralul jucatorilor, sa terminam meciul fara gol primit.

Defensiva noastra a dormit in minutul 63, Sanoh de abia intrat in teren, a creat haos in careul nostru, Trif a centrat bine, Sanoh a sutat la coltul scurt, mingea s-a dus in Tomas si a iesit in corner, o ocazie venita de nicaieri. Un prim semnal de alarma pentru apararea noastra, care nu a avut probleme in prima ora de joc.

Sorescu, la o noua evolutie prea reusita, a mai incercat o executie spectaculoasa in minutul 72, dar reluarea de efect s-a dus mult peste poarta. Frumoasa, dar era extrem de dificil sa cadreze o astfel de executie. In minutul 73, Sorescu a dat insa o pasa excelenta pentru Borja Valle, acesta a scapat singur cu portar, a sutat slab, portarul a respins, mingea a ajuns la Camara, care a reusit sa scoata un penalty, dupa ce Droppa l-a faultat pe mijlocasul iberic. Sorescu putea sa marcheze al doilea gol al stagiunii in fata lui Buzbuchi. Sorescu a ratat, dar din fericire a fost pe faza si a trimis mingea in poarta, 2-0 pentru Dinamo.

In ultimul sfert de ora a fost introdus in teren si Diego Fabbrini, care nu stim daca va mai ramane la Dinamo si din octombrie incolo, momentan par putine sanse sa se intample acest lucru. Juan Camara a venit si cu golul, mijlocasul venit sub forma de imprumut, a incheiat un contraatac purtat de Fabbrini, mijlocasul a sutat superb la coltul lung pentru 3-0!

Cel mai important este faptul ca a venit primul succes pentru Dinamo, care din punct de vedere defensiv, a stat bine, nu perfect, dar se vad imbunatatiri semnificative. Dupa o prima repriza stearsa, repriza secunda a fost una mult mai reusita, un Dinamo determinat sa obtina toate punctele puse in joc. O a doua parte entuziasmanta, cu un Dinamo care arata ca poate sa fie letala pe contre. In minutul 89, Cardoso marcat golul de onoare, dupa ce defensiva s-a relaxat putin. Fabbrini putea sa faca 4-1, dupa o centrare excelenta a lui Borja, dar sutul a fost respins de Buzbuchi.

Mai sunt cateva lucruri de pus la punct, nu suntem inca la nivel maxim, clar ar mai fi nevoie de 3-4 transferuri, mai ales un atacant, daca vrem sa emitem pretentii la un loc pe podium. Nemec nu este un marcator, este un varf util, care te ajuta si alte momente ale jocului. Dar sunt convins ca vor veni pe final de mercato cateva transferuri extrem de interesante, care vor transforma echipa noastra intr-o pretendenta la un loc pe podium.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare