AcasăEditorialMeci de totul sau baraj! Etapa care va lămuri multe

Meci de totul sau baraj! Etapa care va lămuri multe

Meciul de astăzi la Ovidiu este extrem de important pentru „viitorul” nostru în acest campionat.

Victoria cu Voluntari ne-a oferit puțină speranță, a fost un prim succes obținut în campionat după o lungă perioadă de timp, am simțit și noi ce înseamnă să mai câștigi un meci în campionat după o prea lungă pauză. Însă a fost o bucurie temporară, deoarece avem încă 5 finale de disputat.

Prima este astăzi la Ovidiu, gazdele de astăzi sunt cu un loc în fața noastră, dar cu patru puncte avans. Este clar că pentru a mai putea spera la un loc ce asigură salvarea directă, ne trebuie victorie, orice alt rezultat înseamnă că ne luptăm pentru baraj.

Viitorul-DINAMO: Sărbători complete cu o victorie a lui DINAMO! Cum ar putea arăta primul 11

Asta pentru că nu suntem singuri în campionat și astăzi se mai dispută două meciuri care ne interesează în mod direct.

De la ora 13:30, Astra o întâlnește pe teren propriu pe Politehnica Iași, moldovenii care dădeau semne de viață în urmă cu câteva săptămâni, pierd pe linie în ultima vreme și sunt disperați să obțină cel puțin un punct. Astra are 6 puncte avans față de noi. Voluntari întâlnește apoi de la ora 16:00 pe Hermannstadt, un meci în care rezultatul ideal ar fi un egal. Mai ales dacă noi câștigăm, deoarece ne distanțăm de Hermannstadt și ne apropiem de Voluntari. Echipa ilfoveană este favorită, dar nu cu mult.

Cu atât mai mult regret că am pierdut cu UTA, asta pentru că aradenii pierd pe linie în ultima vreme și au deja 3 înfrângeri la rând în campionat, asta dupa victoria cu noi. Au 25 de puncte și odată cu înfrângerea cu Chindia, au devenit oficial parte din lupta pentru salvare, Argeș și Chindia sunt singurele echipe lipsite de emoții. Chindia are avans de 5 puncte față de locul secund, lucru care ar putea conta enorm în ultima etapă, când o întâlnim în meci direct.

Calcule putem face în continuare pentru salvarea directă, însă ne trebuie astăzi neapărat o victorie. Un egal ne oferă de doi lei speranță, dar mai degrabă spre deloc. Nici Viitorul nu are de ce să fie mulțumită cu un egal astăzi, pentru că Voluntariul se poate distanța, așadar trebuie să fie un meci deschis, spectaculos, dar să nu mai fim noi echipa care încasează de data asta, Viitorul să fie victima noastră. Victoria cu Voluntari, sper să fi fost descătușarea de care avea nevoie echipa noastră!

Meci de vacanță

Viitorul Constanța vs Dinamo în Liga 1: 24 jocuri – 11 victorii Viitorul – 7 remize – 6 victorii Dinamo.

Palmares cu Viitorul gazdă: 12 jocuri – 4 victorii Viitorul – 5 remize – 3 victorii Dinamo

Viitorul – 23 ani şi 10 luni, cea mai mică din campionat.

Dinamo – 26 ani şi 5 luni

Primul meci a avut loc pe 17 noiembrie 2012, Viitorul – Dinamo 1-1, marcatori Romario Benzar şi Issa Ba. În returul ediţiei 2012-2013, constănţenii s-au impus în „Ştefan cel Mare” cu 3-2, golul victoriei fiind reuşit de Bălaşa în ultimul minut de joc.

Primul succes din contul bucureştenilor: 8 mai 2015, Viitorul – Dinamo 0-2. Cele mai multe goluri marcate: 2 noiembrie 2015, Dinamo – Viitorul 1-5 şi 6 mai 2016, Dinamo – Viitorul 3-3. Două remize albe s-au înregistrat de-a lungul timpului, ambele pe terenul constănţenilor (pe 5 august 2013 şi pe 13 martie 2017). Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 26.02.2021, Dinamo-Viitorul 0-5.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare