LIVESCORE: Dinamo-U Cluj, semifinala Ligii Elitelor! Dinamo se impune în prima manșă

Echipa U19 are astăzi prima luptă pentru calificarea în finala Ligii Elitelor U19.

Un ultim sezon pentru echipa U19, care va fi înlocuită în sezonul următor de echipa de tineret, în noua competiție organizată de FRF. Însă putem încheia parcursul în competiția juniorilor cu o nouă calificare în finală. Astăzi este prima manșă din semifinala cu Universitatea Cluj.

Dinamo a încheiat pe locul secund un play-off plin de dramatism, în care echipa noastră a obținut biletele pentru semifinală în urma unui succes fabulos, în deplasare cu Fcsb, 5-2, un meci în care Dinu Daniel Constantin, poreclit ”Dayro” a marcat nu mai puțin de 5 goluri într-o repriză.

Dinamo și Universitatea Cluj s-au întâlnit în această fază a competiției în mai multe rânduri, Cluj fiind de mai multe ori reprezentanta ”Vestului” în semifinalele Ligii Elitelor, în vreme ce Dinamo și Farul (Viitorul) au fost de cele mai multe ori din seria de Est.

Este cu adevărat o performanță faptul că Dinamo a ajuns în această faza a competiției, ținând cont de faptul că au fost atât de multe probleme la CCJ în ultimii ani, nu doar ceea ce s-a întâmplat în această stagiune. Este rodul unei munci incredibile depuse de Gică Mihali, care poate obține în premieră biletele pentru finală.

Meciul dintre Dinamo și Universitatea Cluj, din prima manșă a semifinalei Ligii Elitelor, se va disputa pe stadionul ”Granitul”, începând cu ora 12:00

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE GICĂ MIHALI:

Denis Oncescu- Pavel Mario, Tone David, Tapurin Matei, Mares Ionut, Stan Alin, Ionescu Cristian, Sutru Mario, Dinu Daniel, Grigore Cătălin

Rezerve: Stoian Alexandru, Oprea Mitut, Constantin Daniel, Vioiu Flavius, Florea Ionut, Banica

La meci este prezent și team-managerul primei echipe, Florin Răducioiu, precum și alți angajați din zona administrativă, precum directorul de marketing al clubului, Dan Giuraniuc. Câteva sute de spectatori în tribunele micuței arene ”Granitul”, mulți au stat pe lângă, doar pentru a fi alături de tinerii dinamoviști.

Dinamo Cluj Foto Alexandra Soigan

DINAMO-UNIVERSITATEA CLUJ: 2-1 (REZULTAT FINAL) (IONESCU, VLADUT/ CALUGAR)

MINUTUL 5: Dinamo are o prima ocazie mare, o lovitură liberă executată excelent de Sutru Mario, nu a putut fi reluată în poartă de Mareș, portarul a respins în corner. Dinamo domină categoric startul de meci.

MINUTUL 10: Meciul s-a echilibrat, dar trebuie să remarc calitatea ÎNGROZITOARE a terenului de la Granitul, mingea sare total haotic, ca și cum ar fi de fapt beton, groaznice condiții pentru tinerii dinamoviști. Nu e normal ca o semifinală de Liga Elitelor să se joace pe un asemenea teren.

MINUTUL 20: Dinamo era să primească un super gol, Denis Oncescu a fost spectator la o super execuție de la 25 de metri, care s-a dus în vinclu, dar a lovit bara. Momente mă bune de joc pentru oaspeți, Dinamo are mari probleme în a menține posesia, încercăm foarte mult pase lungi.

La meci este prezent si antrenorul primei echipe, Dusan Uhrin

MINUTUL 30: CRISTIAN IONESCU DESCHIDE SCORUL PENTRU DINAMO DINTR-O LOVITURĂ LIBERĂ DE LA MARGINEA CAREULUI! EXECUȚIE SUPERBĂ A MIJLOCAȘULUI STÂNGA! 1-0 DINAMO

MINUTUL 35: Gică Mihali este nevoit să efectueze o schimbare, Dragomir Marius a intrat în locul accidentatului Matei Tapurin.

MINTUL 38: Dinamo domină jocul în aceste momente, ne lipsește ultima pasă, dar clujenii nu au mai pus niciun fel de pericol. Dinamo conduce ostilitățile

PAUZA MECIULUI: Dinamo conduce cu 1-0, un meci în care echipa noastră a fost mai bună, dar și clujenii au avut câteva oportunități. Meci echilibrat per total, din păcate, din cauza gazonului incredibil de tare și prost, se joacă foarte mult pe minge lungă.

Dinamo Cluj

DINAMO CLUJ: FOTO ALEXANDRA SOIGAN

Dinamo Cluj

Dinamo Cluj

Dinamo Cluj

REPRIZA A DOUA:

MINUTUL 50: Dinamo are controlul în startul reprizei secunde, momente bune de joc pentru băieții noștri, David Tone a avut o acțiune foarte frumoasă individuală, dar nu a fost finalizată. Pare că putem marca și golul 2.Returul se va juca la Cluj peste o săptămână.

MINUTUL 55: Clujenii au avut o bună oportunitate, Călugăr Ciprian, intrat la pauză, a pătruns bine în careu, dar portarul Denis Oncescu a respins cu piciorul. Rămâne 1-0 pentru Dinamo. Câteva minute mai târziu, un nou șut periculos de la distanță, Dinamo a intrat iar într-o perioadă când jocul merge mai prost și oaspeții au venit peste noi.

Antonio Bordusanu, coleg de generație cu cei de la U19, a venit să îi susțină pe băieți. Acesta a declarat că este totul in regulă și poate intra de luni la antrenamente.

MINUTUL 60: David Tone, folosit mijlocaș central în partea a doua, a încercat un șut de la marginea careului, dar s-a dus peste poartă. Dinamo începe să iasă mai ușor din pressing.

MINUTUL 65: Cătălin Grigore îi lasă locul în teren lui Stan Daniel

MINUTUL 67: Tânărul fundaș Dragomir, intrat în prima repriză, a blocat un șut în stil kamikaze, mingea l-a lovit în față și tânărul jucător a rămas câteva secunde întins. Dacă nu ar fi intervenit, nu știu dacă portarul mai putea face ceva. Rămâne 1-0 pentru Dinamo, care încearcă să atace pe contraatac prin Dinu Daniel.

MINUTUL 75: Dinamo se mulțumește cu 1-0, ne apărăm în propria jumătate, dar nu le oferim deloc spații oaspeților. Din păcate, nu reușim să creăm nici noi pericol pe contraatac.

MINUTUL 77: La o faza prelungită de atac, în care apărarea noastră a fost surprinsă, Rareș Cucoș a scăpat singur cu Denis Oncescu, dar a șutat puțin din unghi și a trimis pe lângă. Rămâne avantaj minim pentru Dinamo. A intrat Stanciu Vlăduț și Vioiu Flavius.

MINUTUL 82: GOOOL DINAMO, STANCIU VLĂDUȚ FACE 2-0 PE CONTRAATAC ȘI ECHIPA NOASTRĂ IA O OPȚIUNE SERIOASĂ PENTRU CALIFICAREA ÎN FINALĂ!

MINUTUL 88: Lovitură de pedeapsa pentru Cluj, Călugăr îl învinge pe Oncescu. 2-1 pentru Dinamo. Eroare mare în apărare.

Dinamo se impune în final cu 2-1, neatenția din final face ca returul să fie unul extrem de interesant, dar Dinamo pornește cu prima șansă în urma acestui rezultat.