AcasăEditorialLectie de istorie: Dinamo in Cupa Romaniei

Lectie de istorie: Dinamo in Cupa Romaniei

Cupa Romaniei este o competitie sportiva deja bine-cunoscuta, desfasurandu-se anual inca din 1933.

De-a lungul timpului, Dinamo Bucuresti a adunat in palmares 13 trofee, din cele 22 finale jucate.

Prima Cupa a Romaniei castigata de echipa de Stefan cel Mare a intrat in vitrina clubului in sezonul 1958-1959, dupa o victorie categorica cu 4-0 impotriva echipei CSM Baia Mare, pe 14 iunie. Marcatorii echipei noastre au fost Szakacs (hat-trick) si Vasile Anghel.

Editia 1963-1964 a fost prima intalnire in finala acestei competitii intre marile rivale bucurestene, Dinamo si Steaua. Meciul, disputat pe stadionul 23 august, a adunat 70.000 spectatori. Golurile marcate de O. Popescu (2), Nunweiller, Parcalab si Fratila, au adus inca un trofeu in palmaresul clubului. Din acea echipa faceau parte nume precum Ion, Lica si Radu Nunweiller, sau Ion Parcalab.

4 ani mai tarziu, in 1968, Dinamo, aflata sub comanda lui Bazil Marian, invinge Rapidul cu 3-1 si cucereste al treilea trofeu. Se aflau la acel moment in echipa noastra jucatori precum Mircea Lucescu, Cornel Dinu sau Florea Dumitrache.

Dupa mai bine de un deceniu de seceta, in sezonul 1981-1982, cainii rosii cuceresc eventul. Cupa Romaniei ajunge in muzeul nostru in urma victoriei cu 3-2 impotriva FC Baia Mare. Echipa invingatoare, condusa de Valentin Stanescu, era compusa din Dumitru Moraru, Ion Marin, Cornel Dinu, Adrian Bumbescu, Teofil Stredie, Gheorghe Multescu, Dudu Georgescu, Alexandru Custov, Pompiliu Iordache, Florea Vaetus si Costel Orac.

Doi ani mai tarziu, Dinamo revine de la 1-0 in minutul 10 pentru Steaua si, prin golurile lui Custov si Orac castiga cel de-al 5 lea trofeu din istorie. In primul 11 al cainilor se afla atunci si Mircea Rednic!

Dupa alti doi ani, vine o noua victorie cu Steaua. 1-0 pe stadionul 23 August, in prezenta a 40.000 oameni. Marcator: Marian Damaschin. Antrenorul echipei era Mircea Lucescu.

Acelasi Mircea Lucescu cucereste cu Dinamo si a 7 a Cupa a Romaniei, din nou, intr-un meci contra rivalilor din Ghencea. pe 2 mai 1990, 30.000 oameni au privit macelul de pe stadionul national. Florin Raducioiu a deschis repede scorul, dupa doar 3 minute de joc, iar in minutul 56 tabela arata 5-1 pentru Dinamo! Adversarii au reusit sa reduca din diferenta, iar scorul final a fost 6-4 pentru caini. Bogdan Stelea, Mircea Rednic, Ioan Andone, Michael Klein, Ionut Lupescu, Ioan Ovidiu Sabau, Dorin Mateut, Danut Lupu, Claudiu Vaiscovici, Florin Raducioiu. Iata cate nume grele activau la echipa in perioada post-decembrista.

Dupa un nou deceniu de pauza, timp in care am intrat in mileniul 3, vine si un nou trofeu. pe 13 mai 2000, la Bucuresti, Dinamo castiga cu 2-0 impotriva Universitatii Craiova. Scorul a fost deschis de Marius Niculae, din penalty, in minutul 30 al jocului, pentru ca in ultimul minut din timpul regulamentar, Catalin Hildan, unicul capitan, sa majoreze diferenta in favoarea cainilor.

Anul urmator o gaseste tot pe Dinamo castigatoare a Cupei, dupa un meci dificil cu Rocar Bucuresti. Dubla Mihalcea, dubla Marius Niculae, si cainii inving cu 4-2! Se aflau in echipa nume cunoscute si de generatia mai tanara: Florin Prunea, Giani Kirita, Iulian Tames, Ionut Badea sau Ianis Zicu.

Putem spune ca mileniul 3 a fost cel al cainilor in aceasta competitie, trofeele venind unul dupa altul in vitrina clubului. Sezonul 2002-2003. Finala cu FC National s-a disputat pe Stadionul National din Bucuresti, pe 31 mai 2003. Iulian Tames inscrie golul care aduce al 10 lea trofeu in Stefan cel Mare. Apar in echipa dinamovista Cosmin Barcauan, Vlad Munteanu, Florentin Petre, Dan Alexa, Stefan Grigorie, si nu in ultimul rand Ionel Danciulescu.

Urmatoarea editie a Cupei Romaniei, cea de-a 66 a, trimite trofeul tot in Stefan cel Mare. pe 5 iunie 2004, pe stadionul Cotroceni, Dinamo o invinge pe Otelul Galati cu 2-0, prin golurile marcate de Vlad Munteanu si Claudiu Niculescu.

Al treilea trofeu consecutiv este cucerit un an mai tarziu, tot pe stadionul Cotroceni, dupa 1-0 cu Farul Constanta.

In sfarsit, ultima Cupa a Romaniei din palmaresul lui Dinamo reprezinta, in fapt, si ultimul trofeu cucerit de alb-rosii in ultimii ani. Ne aflam in sezonul 2011-2012. Pe 22 septembrie 2011, Dinamo invingea Luceafarul Oradea cu 1-0 in saisprezecimi. Optimile de finala au reprezentat o etapa lejera pentru caini, care au trecut de Gaz Metan Severin dupa un crunt 5-0. in sferturi, Dinamo a intalnit-o pe Petrolul. Victoria cu 2-1 a trimis-o pe Dinamo in semifinale. Aici, dupa o dubla mansa cu Gaz Metan Medias, incheiata 2-2 la general, cainii si-au croit drum catre o noua finala. Pe 23 mai 2012, pe Arena Nationala, intr-o atmosfera fantastica creata de fanii dinamovisti, echipa condusa de Dario Bonetti cucereste al 13 lea trofeu, in fata Rapidului. In minutul 58, Alex Curtean executa perfect o lovitura de colt, ii pune mingea pe frunte lui Scarlatache, care, venit nemarcat din spate, impinge mingea in poarta cu putere. Meciul s-a incheiat 1-0, in ciuda eforturilor prelungite ale rapidistilor de a reveni pe tabela. A fost ultimul meci al lui Djakaridja Kone la Dinamo. De asemenea, acesta a fost desemnat si jucatorul meciului. Trofeul i-a fost inmanat lui Marius Niculae. Dupa 5 ani fara niciun trofeu castigat, bucuria din tabara dinamovista (atat a jucatorilor, cat si a fanilor) a fost imensa. Castigarea acestei finale a trimis-o pe Dinamo direct in play-off-ul UEFA Europa League in sezonul urmator. Echipa din Stefan cel Mare avea in componenta jucatori precum Cristian Naumovski, Srgian Luchin, Dragos Grigore, Cosmin Moti, Adrian Scarlatache, Alex Curtean, Kone, Laurentiu Rus, Marius Alexe, Ionel Danciulescu, Marius Niculae, Cristi Balgradean, Cristi Pulhac, Catalin Munteanu, Iulian Tames, George Tucudean.

In prezent, Dinamo a reusit o noua calificare in finala Cupei, dupa ce a elimitat Steaua in semifinale. Dupa 0-0 acasa, cainii au reusit sa scoata un rezultat favorabil in deplasare (2-2), dupa un meci nebun.

Pe 10 mai 2016, cainii se vor bate pentru cel de-al 14 lea trofeu din istorie, cu CFR Cluj, pe Arena Nationala.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare