miercuri, iulie 17, 2024
AcasăStiri DinamoLaude pentru Ovidiu Burcă din partea unui lider: ,,El mi-a schimbat percepția''

Laude pentru Ovidiu Burcă din partea unui lider: ,,El mi-a schimbat percepția”

Dinamo este în plină ascensiune din punct de vedere sportiv și echipa noastră este implicată în lupta pentru promovare, ceea ce părea atât de puțîn probabil după startul de campionat.

Dinamo este în plină ascensiune din punct de vedere sportiv și echipa noastră este implicată în lupta pentru promovare, ceea ce părea atât de puțîn probabil după startul de campionat.

Ovidiu Burcă are un rol extrem de important, dar și Dani Iglesias, cel care a marcat 4 goluri în 2023 și a fost decisiv în ultima vreme. Mijlocașul ofensiv a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Ovidiu Burcă, care i-a schimbat și percepția despre fotbal:

,,Vorbește foarte bine spaniolă și discutăm despre fotbal, România, cum mă simt aici. Poate vorbi cinci sau șase limbi. Cu Ghezali, de exemplu, vorbește în franceză, cu mine în spaniolă, cu Gabi Moura în portugheză, iar cu restul, română. E extraordinar! Antrenor modern cu fotbal modern. Lucrăm mult la aspectul tactic.

Sunt surprins. Din experiența mea, din antrenorii pe care i-am avut în afara Spaniei, cam toți se axau pe factorul fizic. El mi-a schimbat puțin percepția. Ne antrenăm mult tactic, tehnic, cu foarte multe pase. Cred că se mulează foarte bine pe echipă pentru că avem jucători tehnici.”, a declarat Dani Iglesias pentru Prosport.

,,Jucam fotbalul pe care l-am practicat tot sezonul, dar mult mai bine în ultimele săptămâni. Ne-am crescut nivelul și, evident, jucând așa, rezultatele au venit. Sper s-o continuăm așa. Cred că este cel mai bun meci al sezonului. Am jucat bine din primul până în ultimul minut, am dominat tot meciul, defensiv sau ofensiv, practic, cel mai complet joc. Ne-am creat ocazii, am mai fi putut să marcăm.

Cea mai mare motivație a fost Dinamo București. Este un club mare, dar într-o situație dificilă, pentru prima oară în istorie în Liga 2. Toată lumea din Europa știe ce înseamnă Dinamo. Știu că are o istorie de 75 de ani, sigur, nu o cunosc pe toată, dar știu ce înseamnă în România. Este una dintre cele mai mari echipe de fotbal de aici. Când m-au sunat, știam că pot veni.”, a mai spus Dani Iglesias.

Cristi Pulhac invitat în această seară la ,,Dinamo 7/9”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare