AcasăEditorialLa picior, arm'!

La picior, arm’!

Andone a simtit astazi cum este sa scapi din fata plutonului de executie, Dupa o dupa amiaza fierbinte in sala Dinamo, urma o seara teribil de rece pentru Dinamo, seara in care majoritatea celor prezenti asteptau executia lui Andone. As fi pariat ca e ultimul meci al lui Andone pe banca tehnica a echipei noastre, ceva imi spunea ca nimeni si nimic nu ne poate scoate din pasa proasta in care am intrat dupa meciul cu Steaua.

Andone s-a gandit  probabil ca si rabdarea lui Ionut Negoita are o limita si a schimbat primul 11. A inceput cu „uitatii” Penedo si Oliva, cu Mihaita Popescu Nedelcearu si Romera pe fund , un mijloc format din Busuladizc Nistor si Palic , surpiza Hanca in dreapta, Lazar in stanga, Nemec varf . Un prim unsprezece atipic, fara colerciul Branescu, fara „eternul” Rotariu.

Curajul este premiat, iar curajul lui Andone a fost premiat de Lazar, portarul gorjenilor care a facut ca mingea boxata sa sfideze legile fizicii si sa intre cuminte in poarta gorjenilor. Era minutul 5 , inca nu se racise ciocolata calda si meciul incepea de la 1-0 pentru noi.

Dinamo continua sa atace dezlantuit, Nistor uita ca nu stie sa traga cu stangul si rateaza incredibil in minutul 15, Nemec ( de altfel cu un joc foarte bun astazi) ajunge tarziu la pasa sutata a lui Hanca si inalta mingea peste poarta in minutul 18, acelasi Nemec rateaza o lovitura de cap in minutul 26, Busuladizic sparge centru dar rateaza incredibil in minutui 35 . A fost o avalansa de ratari la poarta gorjenilor iar golul doi, venit dupa o combinatie perfecta intre Nistor si Lazar ,a venit ca un lucru firesc. Era minutul 37 cand pasa extraordinara a lui Nistor l-a lasat singur pe Lazarica in fata lui Lazar si Andone simtea ca poate respira. Nistor mai gaseste o pasa geniala in minutul 39, Hanca centreaza si Palic inscrie primul lui gol in acest seson.

A fost o prima repriza neasteptat de buna, parca o palma pe care Andone o dadea, prin joc, celor multi care il vor plecat de la Dinamo.

Repriza secunda debuteaza cu o ratare incredibila a lui Nemec dupa o cursa excelenta a lui Lazar. Probabil slovacul s-a speriat de cat de singur era in careu si a reusit sa traga peste de la 8 m de poarta. Probabil in Romania portile nu sunt indeajuns de inalte.

Dinamo slabeste turatia , gorjenii rateaza si ei doua oportunitati dar meciul se incheie cu un nou gol a lui Lazar dupa o pasa superba a lui May Mahlangu.

Meci bun, victorie meritata in fata unor gorjeni apatici, iar Andone poate dormi linistit in aceasta seara . A scapat momentan de plutonul de executie.

In final trebuie sa remarc jocul foarte bun facut de Oliva astazi, mult peste ceea ce am vazut la Filip in ultimul timp, de asemenea un plus pentru prestatia lui Mihai Popescu si a portarului sud american.

Nea Ando totusi May de ce doar 5 minute?

 

 

 

 

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare