AcasăCS DinamoKiel-DINAMO: Final de drum în Champions League!

Kiel-DINAMO: Final de drum în Champions League!

Dinamo încheie astăzi parcursul în ediția 2022/2023 a Champions League.

Un parcurs foarte bun, care ne-a adus calificarea din grupă, după o serie de partide extrem de reușite, care credeam că ne oferă șanse pentru a merge chiar în sferturile de finală. Însă sorții ne-au adus în cale, în play-off, un adversar mult peste nivelul cu care noi eram obișnuiți, THW Kiel.

Mașinăria de handbal germană a făcut un meci aproape perfect la București, unde au imtampinat foarte puține probleme din partea noastră în plan defensiv, acolo unde aproape nimic nu a funcționat. De celalaltă parte, Dinamo a părut puțin temătoare, dar astăzi avem șansă să lăsăm o ultimă impresie plăcută la final de drum în competiție.

Băieții lui Xavi Pascual ar trebui să joace mult mai dezinvolt, nu ar trebui să fie emoții, deși Kiel pare genul de echipă care nu ține cont de context, de adversar, de faptul că sunt deja calificați și nu cred că vor reduce intensitatea din tur, așa sunt construiți. Dar Dinamo nu degeaba a ajuns în această faza a competiției și chiar mizez pe o desfășurare mai strânsă a scorului, nu cred că se pune problema unei diferențe precum cea din tur.

Meciul va începe de la ora 19:45 și trebuie să fie o sărbătoare a handbalului, mai ales că pentru unii dintre jucători va fi ultimul meci la un asemenea nivel, mai ales pentru cei trecuți de prima tinerețe, despre care se zvonește că se vor retrage la finalul sezonului!

Sâmbătă va fi sărbătoare titlului în Sala Dinamo!

Alături de supercampioni până la capăt!

HAI DINAMO

„Să ajungem aici e fantastic, dar e diferit să joci contra unui adversar de un acest nivel. Nu am avut nicio șansă astăzi, au jucat mai bine. Oricum, mi se pare o performanță că am reușit să ajungem până aici. Băieții au luptat, dar echipa lor e mai bună. A jucat un Porsche cu un Renault!

Suporterii lui Dinamo sunt forța noastră, dar se pare că echipa noastră nu poate concura cu o adversară de acest nivel. Avem nevoie să ne gândim ce facem pentru a fi mai aproape de ei în astfel de meciuri”, a spus Xavi Pascual.

,,Nu am avut șanse prea multe, Kiel e cea mai tare echipă din lume. Ne-am pregătit mult pentru acest meci, dar trebuie să acceptăm realitatea. Jucăm acolo pentru victorie, dar apoi o să ne concetrăm pe campionatul intern. E simplu e o diferență mare de valoare. A fost un meci istoric pentru Dinamo. La anul vom fi mai puternici, meciurile cu Kiel sunt lecții pentru noi.” Ante Kuduz

,,Ne-am pregătit mai mult de o săptămână, știam totul despre ei, dar nu am reușit să aplicăm în meci. Ne așteptam la un meci dur, ei sunt una dintre cele mai bune echipe din Europa, dar 41 de goluri sunt prea multe. Au fost mai buni și în atac, și în apărare, din toate pozițiile, aceasta e realitatea.

Ei sunt în top de mulți ani, noi construim o echipă. Avem nevoie de timp, trebuie să ne antrenăm mai mult și să fim mai buni. Sper să lăsăm o imagine mai bună la meciul retur.” Stanislav Kasparek

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare