Jucatorul meciului decis de fanii dinamovisti: Constant si bun!

Editorial

Scris de:

Dinamo a castigat al treilea meci consecutiv din play-out si in acest moment s-a detasat un pluton fruntas fata de urmaritoare. 

La prima vedere, Dinamo si Gaz Metan sunt formatiile care se bat pentru „suprematie” in play-out, Botosani si Iasi sunt in zona moarta, nici preocupate de retrogradare, dar prea departe de locul 7, restul fiind implicate in lupta pentru salvarea de la retrogradare. 

Evolutia echipei poate nu este inca cea asteptata de suflarea dinamovista, nici Rednic nu se poate declara incantat de exprimarea lui Dinamo din teren, dar tot mai multi jucatori se remarca, mai ales dintre cei adusi in iarna de antrenorul echipei noastre. 

Dinamo nu a facut un meci spectaculos la Iasi, o fost o victorie scurta, 1-0, dar o partida in care gazdele au pedalat in gol, asta si pentru ca defensiva pusa la punct de Rednic a functionat pe principiul pe aici nu se trece. De aceea nu este surprinzator ca in voturile exprimate de voi pe grupul de facebook Radio Dinamo1948, dintre primii 3 jucatori votati, doi sunt din aparare. 

Pentru a doua etapa consecutiv, Damien Dussaut a fost in topul preferintelor voastre, astfel ca fundasul lateral a inceput perfect luna aprilie, are punctaj maxim dupa aceste doua runde si s-a inscris serios in lupta pentru jucatorul lunii aprilie. Dan Nistor a fost si de aceasta data pe podium, are 8 puncte, urmat de debutantul Facundo Mallo, aflat la primul meci ca titular intr-o partida oficiala. Acesta a avut un meci sigur, a intrat bine in locul lui Linas Klimavicius. 

Diferenta de la cer la pamant! 

Trebuie sa remarc saltul calitativ al echipei in ceea ce priveste capitolul fundasi laterali. Daca in 2018 aveam fotbalisti precum Olteanu, Popovici sau Corbu, acum Dinamo se poate lauda cu doi fundasi laterali de mare calitate. Naser Aliji este mereu printre cei mai buni jucatori, un titular incontestabil, care va fi la Dinamo si in sezonul urmator, fara discutii. Acum Damien Dussaut s-a impus pe postul de fundas dreapta, la nevoie poate evolua acolo si Deian Sorescu, un alt castig din acest sezon. 

Evolutiile bune ale acestor jucatori se observa si in numarul mult mai mic de goluri incasate de Dinamo in 2019, iar asta imi ofera sperante ca vom putea construi acea echipa visata de Rednic, care sa se poata bate la campionat!

loading...

Lasă un răspuns