Interviu:” Iubiti mai mult Dinamo decat urati steaua”

Editorial

Scris de:

Continuam seria interviurilor realizate cu fanii dinamovisti, cu un nou material, consider eu foarte interesant. 

De data aceasta am discutat cu Ploiesteanu, un tanar suporter dinamovist, ce este nelipsit la meciurile echipei noastre, chiar daca nu locuieste in Bucuresti.

RD1948: Cand ai intrat prima data in contact cu Dinamo?

Ploiesteanu: A fost o zi de neuitat. Undeva prin 2000 , juca echipa locala Petrolul Ploiesti cu Dinamo . Tata ma dus pe vechiul Ilie Oana . Desigur pe atunci nu stiam de fotbal de Petrolul de Dinamo. Pentru mine,un copil pe atunci juca echipa in galben cu echipa in rosu. Eu am ales echipa in rosu pentru ca toata lumea striga pentru Petrolul,am vrut sa fiu diferit. Recunosc golul lui Cristi Vlad din minutul 90 ma ridicat dupa scaun dar eram mic,nimeni nu mi-a facut nimic. Crescand am aflat ca numele echipei in rosu era Dinamo si am invatat sa fiu responsabil. De atunci am ramas in haita câinilor si nu in ceea a lupilor,asumandu-mi desigur !

RD1948: Cand auzi cuvantul Dinamo rostit, ce iti vine in minte?

Cand aud cuvantul Dinamo e simplu , Catalin Hildan, Glorie , Onoare,mândrie si ma gandesc si la noi suporterii pentru ca da,suntem unici .

RD1948: Cum ai convinge un suporter, care nu vine la stadion, sa vina alaturi de echipa?

Raspunsul poate este cam dur si nu vreau sa supar pe nimeni. Suporterii sunt langa echipa oriunde,oricand.Cetatenii trebuie convinsi sa vina mai aproape de echipa,sa simta si ei ce inseamna cu adevarat sa fii caine rosu .

RD1948: Care este cea mai frumoasa amintire a ta legata de Dinamo? Dar si cea mai dureroasa?

13115381_1078676972205860_1286718515_n

Amintiri sunt multe,o sa fac un top trei: Minunea de la Liberec , Eliminarea stelei din Cupa Romaniei din acest sezon si Ghencea 2007 la steaua – Dinamo 2-4 . Mai sunt si altele dar astea sunt esentiale!  Ceea mai dureroasa? Clar,pierderea UNICULUI NOSTRU CAPITAN , CATALIN HILDAN !

RD1948: Care jucator, ti-a marcat cel mai mult copilaria dinamovista?

Copilaria mea a fost marcata de Hildan asta clar. Dar si Danciulescu si-a pus aprenta .

RD1948: Din actualul lot, ce jucator iti inspira ca ar fi caine adevarat?

Sincer ? Grea intrebare,totusi raspund sincer : Nedelcearu !

RD1948: Care este cantecul tau preferat din Peluza?

Cantecele poate , am mai multe . Totusi,cele care fac referire la Catalin imi plac cel mai mult. Dar si Din adancul inimii . Desigur si altele!

RD1948: Daca cineva invoca scuza stadionului pentru absenta de la stadion, o accepti?

Cand vrei sa sustii Dinamo,clar lasi familie,iubita,frati si prieteni. Familia Dinamo este ceea mai frumoasa . Nu exista scuze,totusi oricine cred ca a lipsit macar odata.

RD1948: Esti multumit de parcursul echipei in acest sezon?

Nu sunt in totalitate multumit,noi suntem Dinamo,noi trebuie sa fim mai sus,istoria ne obliga. Dar cu ce lot si buget am avut acest an este perfect. Sper din adancul inimii sa batem si cfr Cluj sa castigam cupa Romaniei.

RD1948: Fata de acum 5 ani, PCH ti se pare mai puternic sau mai slabit?

Cand spui PCH spui sufletul clubului Dinamo,dar sa nu uitam de Peluza Sud si ei sunt baieti care stiu ce inseamna cu adevarat dragostea fata de Dinamo. Consider ca mereu am fost o forta,am aprobat asta in 2013 cu coregrafia de a uluit Europa,Hildan si Dumitrache,ingerii nostri .

RD1948: Crezi ca vom mai avea vreodata PCH si SUD, sub o singura denumire?

Eu cred ca da,dar trebuie lasate orgoliile deoparte pana la urma in piept ne bate o inima de caine si trebuie sa aratam unitate.

RD1948: Un mesaj transmis suporterilor?

12 : Unul ar fi sa iubeasca Dinamo mai mult decat urasc steaua. Sa nu lase spiritul lui Catalin Hildan sa piara. El o sa ramana viu prin fiecare din noi . Si desigur,hai sa dam importanta si fetelor care vin la meciuri si ele inseamna Dinamo , multumesc !

Am totusi un mesaj si pentru fanii singurei echipe din Cluj : ‘U’Cluj nu moare!

 

loading...

Comentariile sunt închise.