Încă un jucător va lipsi cu CFR

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de duelul cu echipa campioană de duminică seară, din deplasare.

Dinamo va încheia sezonul regulat pe loc de baraj și misiunea echipei noastre se anunță una foarte complicată în play-out. Însă până atunci, mai avem de jucat un meci în sezonul regulat, în deplasare la Cluj, împotriva echipei care va încheia sezonul pe primul loc, la foarte mare distanță față de urmaritoare.

Dinamo a câștigat ultima oară la Cluj în 2017, iar de atunci doar înfrângeri pe linie pentru echipa noastră, în vreme ce clujenii și-au trecut în cont, în fiecare sezon, titlul de campioană.

Pentru meciul de la Cluj v-am anunțat despre absențele din defensivă, foarte probabil Mihai Esanu va intra în poartă pentru prima dată în 2022, din cauza accidentării lui Figueiredo, Patriche va absenta, incert este și Jovanovic, dar Dinamo va mai avea o absență la mijlocul terenului, după cum a declarat Flavius Stoican intr-un interviu acordat pentru pagina oficială de facebook a clubului.

,,Ei pleacă favoriți din toate punctele de vedere, faptul că avem mulți jucători accidentați, avem un jucător Rodriguez care nu poate evolua din cauza unei clauze, dar am încredere că își vor da sufletul pe teren și o să facă o partidă bună, rămâne de văzut cât vom putea scoate, o să facem o partidă mare, indiferent de numele jucătorilor, fotbalul e făcut din dorință, calități, potențial, implicare, concentrare, nu sunt atât de mari diferențele de valoare între jucătorii din Liga I, încât să pleci dinainte învins. O să fie o partidă bună pentru noi” a declarat Flavius în interviul acordat pentru FC Dinamo.

Dinamo este departe de locurile care asigură supraviețuirea în Liga I fără loc de baraj, chiar și după înjumătățire, dar Flavius nu renuntă și spune că Dinamo va da totul pentru a putea trece peste locul de baraj, însă este foarte important ca echipa să înceapă cu dreptul:

,,Singurul lucru de care mă îndoiesc, distanța este destul de mare de puncte, în play-out o să facem totul pentru victorie la fiecare partidă, vedem ce scoatem, distanța e cam mare, dar o să luptăm ca atunci când se trage linie, să fim deasupra ei.

Dacă nu, ne vom conecta spre baraj. Având o victorie, atunci moralul crește, încrederea în forțele lor, nu doar ce le transmit eu, ce cred eu despre ei, rezultatele să confirme, de aceea îmi doresc un succes, dar stăm și la mâna altor echipe”, a mai spus Flavius Stoican.

,,Echipa este motivată, chiar dacă apar situații care nu ne convin, nu ne iese jocul tot timpul, facem greșeli care ne costă, per total ca și stare de spirit, dorință, entuziasm, suntem pe un drum bun. Îi văd la antrenamente, îi văd că suferă când greșim, ii văd atunci când facem analiză cât sunt de dezamăgiți.

Am luat goluri care puteau fi evitate, le-am arătat câtă muncă depun pentru a reveni după greșelile copilărești. Îi văd preocupați și sper să ne salvăm de la retrogradare, indiferent cum, baraj sau fără baraj” Flavius Stoican

loading...

Lasă un răspuns