Încă o ofertă pentru Sorescu! Când trebuie să ofere un răspuns echipa noastră

Stiri Dinamo

Scris de:

Deși situația clubului în clasament este una grea, Deian Sorescu este un jucător care trezește interesul mai multor formații.

Faptul că este principalul marcator al echipei, cu 8 reușite, al patrulea din Liga I, reprezintă în continuare un punct de interes pentru cel care a bifat și primele selecții la prima reprezentativă în 2021.

Drept urmare, jucătorul lui Dinamo este urmărit de polonezii de la Rakow Czestochowa, iar acum a apărut și un interes concret din partea lui Damac FC, formație din Arabia Saudită la care a jucat Constantin Budescu până în vara anului trecut. Din informațiile Digi Sport, clubul saudit și-a trimis un reprezentant la București pentru a negocia trecerea lui Deian Sorescu la Damac FC.

Formația din Arabia Saudită este dispusă să-i plătească lui Dinamo 700.000 de euro pentru a-l transfera pe Deian Sorescu, iar jucătorului îi pregătește un contract de doi ani și jumătate, cu un salariu de un milion de euro pe toată durata înțelegerii.Dinamo trebuie să ofere un răspuns urgent, pentru că reprezentantul clubului Damac FC a primit un mandat valabil doar 48 de ore pentru a negocia mutarea.

Iuliu Muresan face apel la suporteri

Într-o declarație acordată celor de la Fanatik, Iuliu Mureșan a făcut un apel către suporeteri dinamoviști.

Amicalul cu Mioveni nu este relevant. Jucătorii au fost încărcaţi, cu câte două antrenamente pe zi. Am mai avut mici probleme de lot. Trebuie să îmbunătăţim lotul, asta este clar. Steliano Filip are contract cu clubul şi trebuie să îl respecte. A făcut mult rău jucătorilor episodul cu Deian Sorescu dezbrăcat de tricou şi oprirea autocarului pe autostradă. Sunt jucători care ar vrea să plece.

Printre ei este şi Steliano Filip. El a făcut şi o greşeală. Nu trebuie să te contrezi cu suporterii. El a răspuns şi nu e bine. Fanii au trăirile lor, toţi ţin la această echipă, dar au trăiri diferite fiecare. Nu trebuie să intri în dialog pe Facebook”, a spus Mureşan pentru FANATIK.

“Cu transferurile întâmpinăm dificultăţi din cauza situaţiei echipei, a salariilor pe care le oferim, dar şi a suporterilor. Se duce vorba şi nu este bine.

Vreau să fac apel la suporteri. Să fie alături de echipă. Nu avem nevoie de presiune pentru că oricum suntem cu ghilotina deasupra gâtului şi presiunea suplimentară nu ajută, dimpotrivă.

Îi avem nevoie alături de noi, situaţia nu este foarte bună, dar sunt sigur că împreună cu ei vom putea să salvăm echipa în partea a doua a campionatului”, a spus Iuliu Mureşan.

„Steliano Filip şi-a manifestat foarte clar dorinţa de a pleca, indiferent de ceea ce se întâmplă. Este blocat psihic, trag de el ca măcar să facă antrenamente pentru el, dar nu mai vrea.

S-au acumulat foarte multe supărari, toată lumea l-a înjurat şi chiar nu mai poate să continue, indiferent cât de mult îmi doresc. Nu vreau să stea doar pentru că este sub contract. Voi avea o discuţie cu el, vreau un Steliano liniştit la cap, nu cu frustrări şi dezamăgiri”, a spus Stoican după meci.

loading...

Lasă un răspuns