Inca o echipa din cadrul CS afectata de COVID

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Din pacate, coronavirus afecteaza tot mai multe competitii sportive din Romania.

Dupa cazurile de infectare de la handbal, a venit randul si baschetului sa fie afectat de COVID. Echipa a anuntat faptul ca are o serie de jucatori infectati, dar si un membru al staff-ului:

“Joi, 15.10.2020, in urma testarii echipei in vederea participarii la turneul preliminar al Cupei Romaniei, au fost diagnosticate 5 cazuri pozitive COVID-19, dintre care 4 in randul jucatorilor si 1 in randul staff-ului tehnic.” se anunta in comunicatul echipei.

Dinamo nu a fost insa singura echipa afectata, astfel ca dupa multiplele cazuri din baschetul romanesc, s-a luat o decizie importanta: “In aceasta seara, Consiliul Director al Federatiei Romane de Baschet a decis amanarea pe o perioada nedeterminata a turneelor preliminare care contau pentru Cupa Romaniei. Aceasta decizie are la baza imposibilitatea unui numar mare de cluburi de a se prezenta la aceasta competitie, din cauza contextului epidemiologic.” a anuntat echipa de baschet a clubului nostru.

COVID si la echipa de handbal!

Din pacate, Dinamo este lovita de coronavirus chiar inainte de debutul in competitia europeana.

Dupa incheierea turneului de la Sfantu Gheorghe, aspru criticat de oamenii de handbal, datorita riscului la care au fost expusi jucatorii, fiind nevoiti sa stea in acelasi cantonament, au inceput sa apara cazurile de infectare.

Cea mai afectata pare, de data aceasta, Dinamo Bucuresti. Campioana a anuntat cinci persoane din cadrul echipei care au iesit pozitiv la ultima testare. Este vorba de trei jucatori, antrenorul Constantin Stefan, dar si asistentul medical Alexandru Stancu.

Portarul Andrei Lazar, extrema dreapta Razvan Gavriloaia si interul Jakov Vrankovici sunt cei care au picat testul la coronavirus, anunta Gazeta Sporturilor.

loading...

Lasă un răspuns