AcasăEditorialÎn pas de defilare spre prima victorie

În pas de defilare spre prima victorie

Puțin trecut…

Dinamo a început meciurile în SuperLigă chiar la meciul tur de baraj când a întâlnit o echipă ce astăzi activează în liga secundă, tot atunci a avut loc și ultima victorie, cei drept, de răsunet, cu o atmosferă europeană pe îmbietoarea Arenă Națională.

Știu că Arcul este acum „casa noastră” și trebuie să ne bucure mult acest aspect, decat să batem drumuri pe la Clinceni, Giurgiu sau alte zone ale țării este mult mai bine și pentru echipă și pentru noi să ne cuibărim, cum am făcut-o în ultimul sezon, pe acest cochet stadion ce ne-a adus și el destule seri frumoase, însă personal prefer Arenă Națională din mai multe puncte de vedere, cel mai important fiind acela al spectacolului oferit de noi tuturor: jucători, privitori din loje, telespectatori, etc.

Din 29 mai și până astăzi s-au schimbat destule la echipă…și nu mă refer doar la primul 11 ci la întreg lotul, aspecte normale și obligatorii de altfel într-un proces de evoluție.

Burcă, o constantă necesară!

Omul care a venit într-un moment extrem pentru tot ce înseamna partea sportivă și nu numai la Dinamo, antrenorul care a debutat la Dinamo în acestă funcție și care a reușit să dea o direcție vestiarului, format ulterior tot de el, ajutat de Gabi Glăvan și de ceilalți din conducere, Ovidiu Burcă, cel care cu pricepere și răbdare a reușit să aducă echipa în sezonul trecut la un nivel bun în play.off, implementând un sistem care tinde spre performanță, liantul dintre noi și jucători de-a lungul timpului, cu încăpățânarea din dotare, dar cu principii ce trebuiesc respectate, cu sentimente ce trebuiesc uneori uitate, cu fler și stil.

Ovidiu Burcă a demonstrat până acum cu ce a avut la dispoziție și în condițiile date, că are talent, pasiune și inteligență, iar performanța pentru clubul nostru o privește mult mai amplu decât o simplă victorie împotriva unui rival sau câștigarea unei cupe a României printr-o conjunctură favorabilă, personal l-aș vedea la timona echipei noastre pe perioadă nedeterminată, pentru că omul și antrenorul Ovidiu Burcă abia acum își începe aventura în antrenorat cu adevărat, deși încă suntem într-un întreg proces de vindecare financiară, pe care sperăm s-o obținem

într-un timp cât mai scurt.

Despre ai noștri Câini!

Exceptând primele trei etape pe care le-am parcurs, digerat și discutat deopotrivă și luând ca punct de reper punctul câștigat la Mediaș, în condițiile în care un jucător important(Ghezali), ne-a lipsit, iar alți trei jucători, viitori titulari în opinia mea, încă nu sunt 100% pentru a ajuta echipa, consider că trebuie să învățăm să avem și mai multă răbdare decât am făcut-o până acum, pentru a putea judeca pe cineva sau pentru a da verdicte despre cum vedem noi viitorul, și am încredere că cei mai mulți dintre noi suntem obiectiv-realiști și știm să discernem lucrurile.

Chiar dacă luni, nu vor juca cei patru viitori titulari, cred cu tărie că cei din teren, alături de un stadion plin, vor presta un fotbal plăcut, indiferent de starea gazonului, iar la final ne vom bucura împreună de victorie și implicit cele trei puncte puse în joc!

Semnat: Membru DDB București

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare