AcasăEditorialFrustrant, dar jucăm

Frustrant, dar jucăm

Dinamo a plecat doar cu un punct din deplasarea de la Miercurea Ciuc.

Înainte de meci, cei mai mulți am fi fost mulțumiți cu un egal pe terenul unei echipe solide, de play-off. Dar așa cum ne învață sportul, un rezultat poate fi judecat doar după desfășurarea ostilităților.

Nu simt bucurie după egal, asta deoarece noi am jucat fotbal, noi am fost echipa mai bună per total și noi putem să ne simțim neîndreptățiți. Au spus asta până și adversarii după meci. Cele mai mari și mai importante ocazii ne-au aparținut, nu spun că ciucanii nu au contat, dar Dinamo a fost ieri echipa mai bună.

Din păcate, ultimele două rezultate au adus doar două rezultate de egalitate, păstrăm seria de meciuri fără înfrângere începută la finalul lunii septembrie, dar nu sunt atât de supărat pe echipă, sunt supărat pe rezultat, asta pentru că noi jucăm fotbal.

Avem o identitate de joc imprimată de antrenorul nostru principal, Ovidiu Burcă, care nu degeaba a cerut răbdare la startul mandatului. Se vede mâna antrenorului, echipa este din ce în ce mai pregătită și fotbalul trebuie să ne și răsplătească la un moment dat.

Știu că ar trebui să nu mai irosim oportunități precum cele de aseară, ori din partida cu Slatina, este frustrant să lăsăm puncte, mai ales că suntem în cursa de urmărire și de recuperare a punctelor pierdute în startul haotic de campionat, dar fotbalul trebuie să ne răsplătească pe viitor, să vină și victoriile atât de necesare.

Dinamo are joc de echipă de play-off și sunt convins că atunci când se va trage linie, vom fi acolo! Lacrimile de supărare să devină lacrimi de bucurie.

Capul sus și TOT ÎNAINTE, CÂINILOR!

Gazdele recunosc: ,,Putem spune ca am avut noroc”

Dinamo a terminat la egalitate meciul cu Csikszereda, una din cele mai grele deplasări, în care echipa noastră ar fi trebuit să obțină toate punctele puse în joc.

A fost un final frustrant, în care Dinamo a avut ocazii uriașe pe final de meci, dar plecăm doar cu un punct și cu speranța că vom putea lega câteva victorii în rundele următoare, astfel încât să urcăm în clasament.

Evoluția bună a partidei a fost remarcată și de antrenorul gazdelor, Francisc Dican, care a recunosc pentru site-ul oficial al ciucanilor faptul că au avut și o doză de noroc:

,,A fost un meci foarte dificil, mă așteptam la acest lucru. Prima repriză a fost mai echilibrată, în partea a două am încercat să ieșim mai mult la joc, să atacăm și oaspeții au fost foarte periculoși pe contraatac. Putem spune că am avut și noroc la ocaziile lor.

Ne-a lipsit încrederea, am avut toate premisele pentru acest meci, suporteri, meci transmis la TV, dacă nu te bucuri de joc acum, nu știu de ce mai ai nevoie pentru a juca fotbal, pentru a da totul. Vom vedea la final când se va trage linie cât de important este acest punct, dar cred că da, punctul este valoros. Trebuie să câștigăm următorul meci”, a spus Dican pentru site-ul oficial al celor de la Csikszereda.

FK Csíkszereda: Gyenge Szilárd – Kovács Márk, Kelemen Dávid, Apro Claudiu – Gál-Andrezly Péter, Kovács Lóránt (Mickaël Panos, 65.), Veres Szilárd, Paul Pârvulescu (Ivanovici Petre, 15.) – Omar El Sawy (Suciu Toni, 84.), Jelena Richárd, Soufiane Jebari (Marvin Schieb, 84.) Antrenor: Dican Ferenc

Dinamo: Oncescu Denis– Rodrigues de Moura Gabriel, Giafer Deniz, Patriche Răzvan Bogdan, Amzăr Costin (Alin Şerban, 79.), Bena Quentin Alexandre – Iglesias Gago Daniel, Gorla Larrucea – Ghezali Lamine, Alexandru Pop (Buhăescu 58′), Bani Mustafa Andrei Ahmed  Antrenor: Ovidiu Burcă

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare