AcasăEditorialForesta-DINAMO: CALIFICARE convingatoare! Dinamo merge la pas in sferturi!

Foresta-DINAMO: CALIFICARE convingatoare! Dinamo merge la pas in sferturi!

Dinamo s-a deplasat in aceasta seara la Suceava pentru duelul cu Foresta Suceva, meci contand pentru optimile de finala ale Cupei Romaniei.

Dinamo a fost eliminata in sezonul trecut de catre o echipa de liga a treia, astfel ca nu au fost prea multe experimente in primul 11, au fost folositi o serie de jucatori care au evoluat mai putin in ultima vreme, cum ar fi Ricardo Grigore, Gabriel Moura, Linas Klimavicius, Brito sau Catalin Straton.

Dupa un inceput mai nesigur al echipei noastre, totusi Dinamo a deschis scorul printr-o executie fabuloasa a lui Ricardo Grigore. Brito i-a pasat lui Moldoveanu in careu, acesta i-a asezat balonul cu pieptul lui Rici care a marcat cu un sut superb cu exteriorul, direct in vinclu. 1-0 care putea sa devina 2-0, dar Nistor a ratat o ocazie importanta. La cateva minute distanta, gazdele au avut si ei o ocazie uriasa, dar Straton a avut un reflex incredibil la un reluare a lui Marin.

Acelasi Nistor putea face 2-0, dupa un sut din interiorul careului, dar portarul gazdelor a respins cu piciorul executia destul de modesta a lui Nistor. Brito a creat si el o faza buna de atac, i-a pasat cu varful ghetei lui Nistor, dar capitanul nostru a facut o atingere in plus in loc sa suteze din prima.

Dinamo rateaza o ocazie rarisima. Brito a fost din nou in prim plan in stanga, si-a depasit adversarul in viteza, a centrat la coltul lung de unde Grigore a reluat cu capul, portarul a scos de pe linia portii, mingea a ajuns la Moldoveanu care a incercat o foarfeca din 3 metri, dar mingea s-a dus pe langa, stergand bara portii.

Dupa un start modest in repriza a doua in care Foresta a parut echipa mai periculoasa, Uhrin a decis sa il trimita in teren pe Slavko Perovic, marcator in premiera in runda trecuta cu Viitorul. Daniel Popa a fost aproape inexistent in teren in aceasta seara, scadere de forma a varfului care este inca golgheterul echipei cu 4 reusite. Pe de alta parte, Perovic este in mare forma, la prima atingere reuseste sa marcheze. Nistor il deschide bine pe Moldoveanu, care centreaza in forta, iar Perovic reia cu tibia, dar foarte bine, pe langa portar, care nu a avut niciun fel de replica.

Din acel moment, gazdele au cedat si Dinamo a controlat autoritar ostilitatile. Brito si-a trecut in cont o pasa decisiva, a driblat excelent in stanga, i-a centrat lui Moldoveanu, care a reluat din prima cu latul direct in poarta, o evolutie foarte buna a lui Robert in aceasta seara, speram sa il vedem la fel de decisiv si in meciurile din Liga I. Moldoveanu putea face dubla, dar a ratat dintr-o pozitie excelenta 1 contra 1 cu portarul, dupa o noua pasa excelenta a lui Nistor. Insa 4-0 s-a facut in minutul 87, la o faza de contraatac purtata de Sorescu, Grigore si Perovic, care a facut dubla. Se pare ca atacantul sarb are simtul portii.

Pana la urma, Dinamo nu a lasat loc de surprize in aceasta seara, au fost cateva momente de slabiciune, dar per total echipa noastra s-a comportat precum o echipa matura, serioasa si a fortat atat cat a fost nevoie. M-am bucurat sa vad ca si jucatori precum Brito sau Ricardo Grigore, care au evoluat mai putin, au fost foarte buni astazi, Perovic a marcat din nou, multe lucruri pozitive.

Luni seara avem un nou meci greu la Severin, cu Craiova. Pana atunci, poate vom avea noutati in ceea ce priveste actionariatul clubului. Dar pentru seara aceasta, sa ne bucuram de victoria de la handbal si de calificarea in Cupa Romaniei la fotbal.

DINAMO-Wisla: Supercampionii ii demoleaza pe polonezi!!! APROAPE DE CALIFICARE

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare